برق زباله ای، پایتخت را روشن تر کرد

پنجشنبه, ۲۱ آبان, ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۵
به گزارش تاسیسات آنلاین به نقل از خبرگزاری ایرنا، برق تولیدی از پسماند در تهران از مرز ۳۸۰۰ مگاوات گذشت.

این تنها برق تولیدی در نیروگاه ریجکت سوز (نیروگاهی که از سوزاندن زباله های خشک برگشتی و غیربازیافتی) است.

 

در واقع این میزان از تولید برق تنها مربوط به ۹ ماه فعالیت نیروگاه ریجکت سوز در تهران است که از بهمن ماه سال۹۳ مشغول به کار بوده است.

 

 

مدیرعامل سازمان پسماند با اشاره به بازدهی ثابت نیروگاه ریجکت سوز گفت: در حال حاضر به بازدهی ۶۸.۳ مگاوات تولید برق از زباله در روز رسیده ایم و مشکلات ناشی از ناخالصی زباله ها و خاموشی کوره ها را شناسایی کرده ایم.

 

حسین جعفری با اشاره به بازدهی بالای ۹۰درصدی ۲ کوره ریجکت سوز افزود: برق تولیدی پسماند در تهران از مرز ۳۸۰۰ مگاوات گذشته است.

 

برنامه ریزی برای افزایش تولید برق

روزانه از مجموعه ۲۷۰۰تن زباله های برگشتی خشک غیرقابل بازیافت، تنها ۲۰۰تن زباله سوزانده می شود که منجر به تولید دست کم ۳مگاوات ساعت برق می شود.

 

مدیریت شهری تهران درنظر دارد طی سال های آینده، کارخانه های ریجکت سوز در پایتخت را افزایش دهد. پیش بینی می شود که ظرفیتی معادل ۲۵۰۰تن از زباله های برگشتی در نیروگاه های ریجکت سوز در آینده در نیروگاه های احداثی توسط مدیریت شهری تبدیل به برق شود.

 

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران از جانمایی ۳نیروگاه زباله سوز در ۳نقطه شهر تهران خبر داد و گفت: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته، قرار است در ۳نقطه شهر تهران ۳نیروگاه ریجکت سوز ساخته شود.

 

یکی از این نیروگاه ها در شمال شرقی، دومی در جنوب شرقی و سومین نیروگاه نیز در جنوب غربی (آراد کوه) ساخته می شوند.

 

به گفته جعفری با احداث ۳نیروگاه ریجکت سوز در آینده هیچ گونه دپویی از زباله خشک نخواهیم داشت. وقتی زباله سوزانده می شود برق بیشتری نیز تولید خواهد شد.

 

تنها کارخانه ریجکت سوز پایتخت هم اکنون با ورودی ۲۰۰تن پسماند ۳مگاوات در ساعت برق تولید می کند. به گفته مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری تهران کارخانه ریجکت سوز واقع در آرادکوه سالانه تقریبا ۲۴هزار مگاوات ساعت برق تولید خواهد کرد. ظرفیت اسمی این کارخانه براساس طراحی روزانه ۷۲مگاوات ساعت بوده که ماهانه ۲۱۶۰مگاوات ساعت خواهد بود.

 

برای ساخت هر کارخانه زباله سوز ۳سال زمان نیاز است. برای این اتفاق شورای شهر تهران بودجه ای را در سال۹۴ تعیین کرده است.

 

اما مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند و بازیافت مواد شهرداری تهران پیش شرط این اقدام را تفکیک زباله از مبدأ می داند. جعفری در این باره گفت: از شروط اصلی این کار این است که حتما تفکیک از مبدأ را انجام دهیم؛ چراکه زباله ای که از در منازل و ادارات جمع آوری می شود، مستقیما به پسماندسوز رفته و دیگر کمپوست و پردازش نیز نخواهیم داشت.

 

اجرای طرح تفکیک زباله از مبدأ از سال گذشته مورد توجه جدی قرار گرفته و پس از آنکه این طرح در محله های مختلف شهر تهران به صورت آزمایشی به اجرا درآمد، هم اکنون در کل شهر تهران در دست اجراست. قرار است تمامی شهروندان تهرانی با تفکیک زباله های خشک و تر، زمینه را برای تولید انرژی از پسماند شهری فراهم آورند.

 

رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران با اشاره به اینکه ما در مورد مدیریت پسماند قانون کاملی داریم، اظهار کرد: این قانون در سال۹۰ تأکید کرده که در همه شهرداری ها ازجمله شهرداری تهران تفکیک زباله از مبدأ بایستی صورت گرفته باشد که تاکنون این قانون اجرا نشده است.

 

محمد حقانی با اشاره به اینکه قانون پسماند در ۸ سال گذشته آنطور که باید و شاید اجرا نشده، تأکید کرد: مدیریت پسماند وظیفه ای فرابخشی است و تنها شهرداری ها مسئولش نیستند.

 

خرید زباله توسط آلمان

در طول دهه های گذشته در کشور آلمان نیروگاه های بیوگاز بسیاری ساخته شده است؛ به گونه ای که ۳۰درصد از برق کشور آلمان از طریق نیروگاه های بیوگاز تأمین می شود. این روزها کشور آلمان با کمبود پسماند روبه رو شده است.

 

بنابراین، این کشور در تلاش است تا با خرید زباله از کشورهای انگلستان، ایرلند، ایتالیا و سوئیس همچنان بتواند نیروگاه های بیوگاز خود را فعال نگه دارد.

 

هم اکنون این کشور با سرمایه گذاری در کشورهایی مانند پاکستان و حتی کشورهای آفریقایی در تلاش است تا استحصال برق از زباله را توسعه دهد و علاوه بر تأمین منابع مالی جدید، به نوعی برای کاهش تولید گاز های گلخانه ای در جهان گام های تازه ای بردارد.

منبع: 
تاسیسات نیوز
برچسب ها: 

دیدگاه جدیدی بگذارید

Filtered HTML

  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا متن زیر را وارد کنید: