مزیت انرژی کولرهای گازی با کندانسور تبخیری

شنبه, ۱۶ آبان, ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۵
دانشیار گروه مهندسی مکانیک دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: اجرای سیستم کولرهای گازی با کندانسور تبخیری موجب کاهش ۲۰ درصدی مصرف انرژی در زمان اوج مصرف برق خواهد شد.

ابراهیم حاجی‌دولو اظهار کرد: در حال حاضر اکثر سیستم‌های برودتی به صورت هوایی، محیط را خنک می‌کنند که این امر موجب افزایش مصرف برق شده است.وی افزود: سیستم‌های برودتی هوایی، علاوه بر این که ظرفیت‌ خنک کنندگی پایینی دارند،‌ هوای محیط پیرامون خود را نیز گرم‌تر می‌کنند. 
او با اشاره به اختراع سیستم کاهش مصرف انرژی کولرهای گازی که با همکاری دانشجویان رشته مکانیک دانشگاه شهید چمران انجام شده‌ است، خاطرنشان کرد: با محاسبات و آزمایش‌های تجربی که ما روی سیستم کولرهای گازی با کندانسور تبخیری انجام داده‌ایم، مشخص شد این فن‌آوری موجب کاهش ۲۰ درصدی در زمان اوج مصرف برق می‌شود. وی افزود: در این فن‌آوری، سیستم تبخیری هوایی جای‌گزین سیستم هوایی می‌شود. 
حاجی دولو در مورد هزینه‌های این سیستم گفت: این سیستم خنک کننده برای نصب در کولرهای دو تکه،‌ حدود ۲۰هزار تومان هزینه در بر دارد. وی ادامه داد: سیستم کولرهای گازی با کندانسور تبخیری تنها نیازمند یک پمپ و پوشال است که به شکل کولرهای آبی عمل می‌کند و در پشت کولرهای گازی نصب می‌شود. حاجی دولو با اشاره به این که هم‌اکنون در حال راه‌اندازی و آزمایش این سیستم در چلیر ساختمانی در خرمشهر هستیم، خاطرنشان کرد: این سیستم در مقیاس کولرهای دو تکه در گذشته ‌راه‌اندازی شده است و همچنین در کنفرانس‌های خارجی ارایه و در مجله‌های بین‌المللی به چاپ رسیده است. وی افزود: در حال حاضر به دلیل قیمت پایین برق در کشور کسی حاضر به نصب این سیستم در کولرهای گازی خانگی خود نیست. امیدواریم پس از اجرای طرح هدفمندکردن یارانه‌ها و ثبت قیمت واقعی برق و انرژی، این سیستم جایگاه خودش را در بین شهروندان پیدا کند. 
دانشیار گروه مهندسی مکانیک دانشگاه شهید چمران اهواز بیان ‌کرد: شرکت‌های داخلی به دلیل نگرانی از استقبال نکردن مردم از این سیستم، تاکنون حاضر به سرمایه‌گذاری در این زمینه نشده‌اند. 

منبع: 
شبکه اطلاع رسانی ساختمان ایران

دیدگاه جدیدی بگذارید

Filtered HTML

  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا متن زیر را وارد کنید: