اشتباه چندین ساله آکسفورد درباره سیفون!

شنبه, ۱۶ آبان, ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۵
این اشتباه در زمان کار روی مقاله علمی در مورد سیفون ها و استفاده آنها در یکی از معتبرترین واژه نامه های جهان کشف شد و ...

دکتر استیون هیوز از دانشگاه فناوری کوینزلند استرالیا اشتباهی در فرهنگ واژگان انگلسی آکسفورد یافته که از سال هزارو نهصد و یازده تا کنون کسی متوجه آن نشده است. به نوشته روزنامه اینترنتی روسی ایزوستیا این اشتباه به معنی واژه سیفون مربوط می شود. سیفون یک لوله خمیده است که یک طرف آن بلندتر از دیگری است و با کمک آن می توان مایعات را از ظرفی که در سطح بالاتر قرار دارد به ظرفی واقع در سطح پایین تر انتقال داد. 
در فرهنگ واژگان آکسفورد آمده است: سیفون تحت فشار جو کار می کند و این درحالی است که حرکت مایع در سیفون هیچ ربطی به اختلاف فشار ندارد. دکتر هیوز این اشتباه را در زمان کار روی مقاله علمی در مورد سیفون ها و استفاده آنها در یکی از معتبرترین واژه نامه های جهان یافته است. 
به گفته وی کشف این اشتباه وی را شوکه و کاملا حیرت زده کرده است و این تعبیر اشتباه در مورد سیفون در تمامی نسخه های واژه نامه وجود دارد و وی هیچ نسخه صحیحی نیافته است. هیوز طی تماس با مسوولان فرهنگ آکسفورد متوجه شده این اشتباه از سال هزارو نهصد و یازده توسط افراد غیر دانشمند وارد واژه نامه شده و از آن زمان هیچ کس در مورد صحت آن شک نکرده است. به گفته مسوولان واژه نامه، تذکر دکتر هیوز در نسخه های جدید گنجانده خواهد شد.

منبع: 
شبکه اطلاع رسانی ساختمان ایران

دیدگاه جدیدی بگذارید

Filtered HTML

  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا متن زیر را وارد کنید: