اجرای سیستم های گرمایشی و سرمایشی یک الزام برای ساختمان

شنبه, ۱۶ آبان, ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۰
براساس دستور العمل ابلاغ شده از سوی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران به شهرداران مناطق بیست و دوگانه، از ابتدای مهرماه سال جاری اجرای سیستم های گرمایشی و سرمایشی در ساختمانهای جدید الزامی می شود.

کلیه متقاضیان پروانه های ساختمانی باید نسبت به درج نقشه های تاسیسات برقی و مکانیکی اقدام کنند و لازم است این امر به امضا و تایید مهندس تاسیسات برقی و مکانیکی ذیصلاح برسد . 
برخی گزارشهای غیررسمی نشان می دهد، بهره گیری از تجهیزات غیر استاندارد گرمایشی در سال ۱۳۸۶ موجب شد تا بالغ بر یکهزار نفر از هموطنان در سطح کشور به دلیل انتشار گاز دی اکسید کرین ناشی ازسوخت ناقص در آبگرمکن های خانگی دچار مرگ خاموش شوند. 
مرکز تحقیقات ساختمان ومسکن وابسته به وزارت مسکن وشهرسازی سال گذشته اعلام کرد، بررسیها نشان می دهد ۶۳ درصد‌ ساختمان‌های شهر تهران ازسیستم‌های سرمایشی و گرمایشی بی بهره هستند. 
براساس دستورالعمل معاونت شهرسازی و معماری که شهریورماه جاری ابلاغ شده است ، صدور گواهی پایان کار برای ساختمانهای جدید بعداز تکمیل سیستم های گرمایشی و سرمایشی و با تاییدیه مهندس ناظر هماهنگ کننده، صورت خواهد گرفت. 
"احسان مهدوی" مدیرعامل یک شرکت پیمانکاری در این خصوص به ایرنا گفت: سازندگان واحد های مسکونی امروزه برای کاهش هزینه های ساخت بسیاری از نیازهای خانه ها را نادیده می گیرند و از این رو اغلب واحدهای مسکونی تازه تاسیس کمتر از پنج طبقه ، فاقد سیستم سرمایشی و گرمایشی هستند . 
پیش از این شورای شهر تهران در اردیبهشت ماه امسال صدور هرگونه گواهی پایان کار برای ساختمان‌های جدید تهران را مشروط به تکمیل سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی و رعایت کامل مبحث ۱۴ مقررات ملی ساختمان کرد . 
به گفته مهدوی، اقدام شهرداری برای افزایش عمر مفید ساختمانها و اصلاح الگوی مصرف نقش بسزایی دارد ، زیرا سالانه حدود یکصد میلیون متر مربع ساخت و سازدر سطح کشور صورت می گیرد که استاندارد نبودن تاسیسات آنها نقش موثری در فرسودگی بنا و اتلاف سرمایه های ملی به دنبال دارد . 
سازمان نظام مهندسی و کنترل ساختمان در استان تهران با توجه به بخشنامه معاونت شهرسازی و معماری از کلیه مهندسان عضو خواسته است برای اجرای دقیق سیستم سرمایشی و گرمایشی ساختمانهای نوبنیاد کنترلهای لازم را به عمل آورند . 
نتایج بررسی پروانه های ساختمانی صادره توسط شهرداریهای مناطق شهری کشور در سال ۱۳۸۷نشان می دهد ، از مجموع ۱۷۶ هزار و ۸۴۰ پروانه ساختمانی صادره در سطح کشور ، تعداد ساختمانهای یک تا چهار طبقه ۱۴۰هزار و ۳۹۵دستگاه بود که سهم ۳/۷۹درصدی داشتند. 
درحال حاضر نظارت مهندسان بر اجرای تاسیسات ساختمان در مساحت های بالای سه هزار متر مربع صورت می گیرد و اعمال کنترل بر ساخت وساز پایین هم می تواند ضامن اجرای کیفی تاسیسات سرمایشی و گرمایشی شود . 
بخش ساختمان ومسکن در طول دهه های گذشته همواره با مشکل جدی مصالح ساختمانی غیر استاندارد مواجه بوده است ، اما از خرداد ماه سال جاری الزام تولید استاندارد مصالح ساختمانی به عنوان یک حرکت جدی در این بخش نقش موثری برای ساخت وساز کیفی داشت . 
اطلاعات به دست آمده از پروانه های ساختمانی نشان می دهد در سال گذشته ۶۳ درصد ساختمان‌های نوساز بدون سیستم گرمایشی به مصرف‌کننده تحویل شدند. 
سهم خانه های مجهز به موتورخانه مرکزی ۳۶درصد و پکیج یک درصد بوده است وبه این ترتیب در مجموع ۳۷درصد خانه های نوبنیاد با سیستم گرمایشی تحویل بهره برداران شد . 
از سوی دیگر سهم ساختمانهای دارای سیستم سرمایشی مرکزی چیلر ۵/۱۷درصد و بناهایی که از سیستم مستقل کولر گازی بهره می گرفتند ۶/۲درصد بود و بقیه از سیستم مستقل کولر آبی برخوردار بودند . 
انتظار می رود با اجرای بخشنامه جدید معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران در سطح مناطق بیست ودوگانه و کنترل و نظارت دقیق مهندسان عضو سازمان نظام مهندسی و کنترل ساختمان گامی جدی در بهبود عملکرد در اجرای سیستم گرمایشی و سرمایشی ساختمانها برداشته و دستگاه ناظری بر حسن اجرای این برنامه فعال شود .

منبع: 
شبکه اطلاع رسانی ساختمان ایران

دیدگاه جدیدی بگذارید

Filtered HTML

  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا متن زیر را وارد کنید: