ادامه واردات سکوهای نفتی...بله یا خیر؟

چهارشنبه, ۱۶ ارديبهشت, ۱۳۹۴ - ۲۰:۴۵

به گزارش تاسیسات آنلاین،  به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد،با همت مهندسان داخلی،اجرای پروژه ۱۰ دستگاه دکل حفاری دریایی،لزوم واردات این تجهیزات را منتفی کرد.

 

مهندس حسن ذکایی، مدیر نظارت بر ساخت داخل و تولید شورای عالی صنایع دریایی کشور با اعلام این خبر گفت: قرارداد ساخت ۵ دستگاه دکل حفاری بین کنسرسیوم شرکت نفت وگاز رضوی و شرکت تسدید منعقد و ۵ دستگاه دیگر نیز به‌زودی بین دو شرکت ایرانی منعقد خواهد شد. قرارداد ساخت دکل‌های حفاری با استفاده از حداکثر توانمندی‌های کشور منعقد شده و بر مبنای آن قرار است ساخت دکل‌های حفاری از این پس در داخل کشور انجام شود.وی افزود: در حال حاضر قیمت جهانی هر یک از سکوها حدود ۲۵۰ میلیون دلار است و با ساخت داخلی این تجهیزات حدود ۲ میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی خواهد شد.

به گفته مهندس ذکایی این میزان صرفه‌جویی ارزی معادل نیمی از سرمایه مورد نیاز ساخت یک فاز عسلویه است.

 

وی یادآور شد: پروژه ساخت این سکوها طی یک مقطع زمانی ۴ساله انجام خواهد شد و طی این مدت ۲هزار شغل مستقیم و غیر‌مستقیم در کشور ایجاد می‌شود و میزان رشد ساخت داخلی این تجهیزات از ۵۴درصد تا ۸۵ درصد می‌رسد.

به گفته ذکایی در حالی که طی سال‌های ابتدایی دهه هفتاد نهضت ساخت و داخلی کردن سکوهای حفاری نفتی آغاز شده بود، ولی پس از مدت زمانی این پروژه رها شد و ده‌ها دستگاه دکل حفاری به ازای خروج میلیاردها دلار به داخل ایران آمد.

 

وی خاطرنشان کرد: در شرایطی که برای توسعه و افزایش سکوهای حفاری نفتی و گازی به ویژه در حوزه گازی پارس جنوبی به دنبال شرکت‌های بزرگ نفتی جهان و در انتظار تامین و تجهیز از آنها هستیم و دست نیاز به‌سوی آنها دراز کرده ایم و تحریم‌های نفتی آمریکا و اروپا موجب عقب کشیدن این شرکت‌ها از طرح‌های بزرگ سکوسازی در کشورمان شده است در عین ناباوری، شرکت‌های داخلی برای ساخت این تجهیزات و تحویل آنها در دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان اعلام آمادگی کرده‌اند.

 

مدیر نظارت بر ساخت داخل و تولید شورای عالی صنایع دریایی کشور اضافه کرد: هم‌اکنون ۲۱ درصد تولید نفت ایران معادل ۸۰۰ هزار بشکه از دریاست و با توجه به اینکه ۶/ ۳۳ درصد گاز ایران در خشکی و ۴/ ۶۶درصد در دریا جای گرفته است، اهمیت توسعه صنایع فراساحل بیش از پیش نمایان می‌شود.

وی گفت: امید است با اجرایی شدن قراردادهای فوق شاهد تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری در زمینه استفاده حداکثری از توان داخل حداقل در این بخش باشیم.

منبع: 
تاسیسات نیوز

دیدگاه جدیدی بگذارید

Filtered HTML

  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا متن زیر را وارد کنید: