۷۵ درصد منابع آب تجدیدپذیر در حوضه آبریز دریاچه ارومیه استفاده می‌شود

جمعه, ۲۲ اسفند, ۱۳۹۳ - ۱۹:۰۰
مدیرگروه علمی و فناوری ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه گفت: در کشور ۸۵ درصد از منابع آب تجدیدشونده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به گزارش تاسیسات آنلاین، مسعود تجریشی در مراسم آخرین روز از هفته منابع طبیعی با بیان این خبر افزود: متاسفانه در حوضه آبریز دریاچه ارومیه ۷۵ درصد منابع آب تجدیدپذیر و در خراسان، تا ۱۳۵ درصد منابع آب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

وی با بیان اینکه موضوع آب، تغییر اقلیم و منابع طبیعی جزو ۱۰ چالش جهانی محسوب می‌شود، اظهار کرد: متاسفانه نوع بهره برداری از آب و خاک و منابع تاثیر بسزایی در تغییر اقلیم دارد و کشور ایران نیز در این سه زمینه با مشکل اساسی مواجه است.

 

تجریشی اظهار کرد: ۱۰ تا ۲۰ میلیارد متر مکعب مازاد بر میزان آب تجدیدپذیر از آب‌های زیر زمینی استفاده می‌شود که این مساله موجب از بین رفتن منابع طبیعی، خشک شدن قنات، افزایش دما، فشار به منابع زیرزمینی را افزایش می‌دهد.

 

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی شریف گفت: سالانه پنج میلیارد متر مکعب آب به دریاچه ارومیه وارد می‌شود اما به دلیل مصرف بی رویه در این حوضه حجم وسیعی از این میزان به شدت کاهش می یابد.

 

وی افزود: در سال‌های گذشته در حوضه آبریز دریاچه ارومیه ۳۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی با کشت آبی وجود داشت که امسال این رقم به ۵۰۰ هزار هکتار رسیده است.

 

مدیرگروه علمی و فناوری ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه در منطقه میاندوآب با مشکل بحران آب مواجه هستیم، اظهار کرد: ۱۶ هزار هکتار کشت آبی دراین حوضه افزایش یافته که یکی از علل خشک شدن دریاچه ارومیه محسوب می‌شود.

 

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی شریف در خصوص مشکلات ناشی از ریزگردهای دریاچه ارومیه گفت: ریزگردها حاوی فلزات سنگین بوده که سبب بروز مشکلات قلبی، ریوی، آب مروارید و افزایش سقط جنین می‌شود.

 

وی ادامه داد: به واسطه ایجاد بیماری‌ها خسارات سنگینی در حوزه سلامت به کشور وارد می‌شود که این مستلزم همکاری مردم با دولت بوده تا این بحران را به فرصت تبدیل کنیم.

 

تجریشی با بیان اینکه جبل کندی جزو کانون‌های ریزگرد حوضه دریاچه ارومیه است، تصریح کرد: درصورت کنترل نشدن این معضل، ۳۰۰ هزار نفر در این منطقه دچار مشکل می‌شوند که برای مقابله با این بحران باید با برنامه ریزی دقیق و اقدامات اساسی منابع طبیعی را به شکل گذشته برگردانیم.

منبع: 
ایسنا

دیدگاه جدیدی بگذارید

Filtered HTML

  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا متن زیر را وارد کنید: