بازگشت ۴۵۰ میلیارد دلاری سرمایه از محل صرفه جویی انرژی

شنبه, ۲ اسفند, ۱۳۹۳ - ۲۳:۳۰
مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی سوخت با تاکید بر اجرای سیاست‌های اصلاح الگوی مصرف با ۴ سال تاخیر اشاره و اظهار کرد:ارزش تجمیعی بازگشت سرمایه ناشی از اجرای این سیاست‌ها تا سال ۱۴۰۰، ۴۴۹ میلیارد دلار و تا سال ۱۴۰۹، ۱۰۶۵ میلیارد دلار برآورد شده است.

 

به گزارش تاسیسات آنلاین، نصرت الله سیفی در یک نشست خبری با بیان این‌که اگر شدت مصرف انرژی به صورت فعلی ادامه یابد در سال ۱۴۰۰ به برابری تولید و عرضه می‌رسیم تصریح کرد: از نظر منابع هیدروکربوری در گاز رتبه اول، ‌نفت رتبه چهارم و زغال سنگ رتبه دهم را در دنیا داریم و به طور کلی از نظر سوخت‌های فسیلی در دنیا اول هستیم.

 

وی با بیان این‌که از نظر مصرف انرژی جایگاه مناسبی در دنیا نداریم و مصرف انرژی در کشور ما به رغم پایین بودن تولید ناخالص داخلی با کشورهای آلمان و کره که صنعتی هستند فاصله کمی دارد، خاطرنشان کرد: اگر با روند فعلی پیش برویم قدرت چانه زنی را برای ظرفیت صادراتی از دست می‌دهیم اما با کاهش مصرف می‌توانیم قدرت چانه زنی را افزایش دهیم.به گفته او، بنا به استانداردهای جهانی عرضه انرژی مصرف شده در سال ۹۱، ۱۲۵ میلیارد دلار بوده است در حالی که این رقم می‌بایست ۴۵ میلیارد دلار باشد. مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت اضافه کرد: طبق سیاست‌های اصلاح الگوی مصرف ابلاغی مقام معظم رهبری درسال ۸۸ تا سال ۱۴۰۰ باید میزان مصرف انرژی به نصف سال ۱۳۸۹ برسد همچنین، تا پایان برنامه پنجم شدت مصرف باید به دو سوم ابتدای برنامه و تا پایان برنامه ششم به یک دوم ابتدای برنامه پنجم برسد.

 

سیفی با تاکید بر این‌که طی چهار سال گذشته فرصت‌ها را از دست داده و در حالی که هزینه‌ها بسیار بالا بوده، مصرف انرژی کاهش نیافته است، افزود: برنامه ای که برای ۱۰ سال در نظرگرفته شده بود مورد بی توجهی قرار گرفت و درواقع برنامه ای که باید طی ده سال انجام می‌دادیم اکنون باید در مدت شش سال انجام دهیم که دراین راستا برای بخش‌های حمل و نقل، ساختمان، صنعت و تبدیل و توزیع سهمیه کاهش مصرف انرژی تعیین شده است.مدیر عامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت تاکید کرد: با توجه به سهمیه بندی صورت گرفته برای بخش‌های مختلف به منظور کاهش مصرف انرژی طبق قانون بر اجرای سهمیه‌های تعیین شده نظارت صورت می‌گیرد.

 

به گفته او ارزش تجمیعی بازگشت سرمایه تا سال ۱۴۰۰ ، ۴۴۹ میلیارد دلار و تا سال ۱۴۰۹، ۱۰۶۵ میلیارد دلار برآورد شده است. سیفی با اشاره به این‌که استفاده از ابزار بند ق تبصره دو قانون بودجه سال ۱۳۹۳ که در قانون بودجه سال ۱۳۹۴ نیز تکرار و در قانون رفع موانع تولید نیز در قالب بند ۱۵ تصویب و دائمی شده است به اجرای برنامه‌های بهینه‌سازی مصرف سوخت کمک می‌کند، گفت: ۵۰ درصد کاهش شدت انرژی معادل ۶۲۰۰ میلیون بشکه نفت خام صرفه‌جویی در پی خواهد داشت و طبق برآورد صورت گرفته ۲۳۰ میلیارد دلار سرمایه مورد نیاز خواهد بود.

 

وی استفاده از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، توجیه فنی و اقتصادی و زیست محیطی و اولویت ساخت داخل را از شاخص‌های بند «ق» عنوان و تصریح کرد: البته در مواردی که تکنولوژی مورد نیاز را در اختیار نداریم لزومی ندارد به دلیل تاکید بر ساخت داخل ترمز کنیم.

 

مدیر عامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت با بیان این‌که سرمایه‌گذاری‌ به منظور بهینه‌سازی مصرف انرژی و کاهش گازهای گلخانه‌ای و تعهد بازپرداخت اصل سرمایه‌گذاری‌ توسط دولت از دیگر شاخص‌های بند «ق» است خاطرنشان کرد: تاکنون ۱۲ طرح از سوی شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت به شورای اقتصاد ارائه شده که ارتقای کارایی موتورخانه‌ها و ساختمان‌های مسکونی،‌ اداری و تجاری، طرح تشویقی فرهنگ‌سازی وآموزش همگانی مشترکان گاز طبیعی، گازرسانی به سیستان و بلوچستان، گازرسانی به روستاها از طریق خط لوله و نوسازی ۱۷ هزار دستگاه اتوبوس تصویب و ابلاغ شده است.

منبع: 
تاسیسات نیوز

دیدگاه جدیدی بگذارید

Filtered HTML

  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا متن زیر را وارد کنید: