نانو کامپوزیت شیرین ساز آب

يكشنبه, ۱۰ اسفند, ۱۳۹۳ - ۲۳:۰۰
محققان دانشگاه اراک در مطالعات خود، موفق به ساخت غشاهای نانو کامپوزیتی شدند که عملکرد بسیار مناسبی در فرآیند نمک زدایی و شیرین سازی آب دارند.

 

به گزارش تاسیسات آنلاین، دکتر سید محسن حسینی عضو هیات علمی دانشگاه اراک و محقق طرح با بیان این که نمونه‌های ساخته شده در این پروژه توانایی حذف انتخابی فلزات سنگین از پساب‌ها را دارا هستند و تصفیه‌ پساب‌های صنعتی به ویژه صنعت پتروشیمی از دیگر قابلیت‌های این غشاهاست، اظهار کرد: غشاهای تبادل یونی، ابزارهای بسیار کارآمدی در فرآیندهایی چون نمک زدایی، شیرین سازی، تغلیظ آب‌های شور و بازیافت فلزات با ارزش از پساب‌های صنایعی چون صنایع دارویی، غذایی و تولید مواد شیمیایی محسوب می‌شوند. علاوه بر این، این غشاها نقش گسترده‌ای در فرآیندهای زیست محیطی و صنایع بیولوژیکی بر عهده دارند.

 

وی افزود: در این پژوهش، ما به دنبال ساخت و اصلاح غشاهای مورد استفاده در فرآیند الکترو دیالیز، به منظور نمک زدایی شیرین سازی آب و تصفیه‌ی پساب‌های صنعتی بودیم.

 

به گفته‌ حسینی، امروزه استفاده از مواد پرکننده به خصوص نانو ذرات در ساختار غشاها، جهت بهبود خواص مکانیکی، حرارتی و شیمیایی آنها در محیط‌های سخت و نیز بهبود خاصیت جداسازی آنها، مورد توجه قرار گرفته است. در این میان، نانو ذرات دی اکسید تیتانیوم، به علت خاصیت آبدوستی بالا، ظرفیت جذب انتخابی زیاد، پایداری شیمیایی، هزینه مناسب و رفتار ضد باکتریایی، گزینه‌ی بسیار مناسبی برای این کار است.

 

وی در ادامه عنوان کرد: بدین منظور، نوعی غشای نانو کامپوزیتی تبادل یونی، بر پایه‌ی پلی وینیل کلراید و با استفاده از نانو ذرات دی اکسید تیتانیوم تهیه شد و تأثیر این نانو ذرات در ساختار غشا بر عملکرد آنها مورد ارزیابی قرار گرفت.

 

محقق طرح تصریح کرد: بر اساس نتایج به دست آمده از این پژوهش، استفاده از نانو ذرات دی اکسید تیتانیوم در ساختار غشای تبادل یونی، به میزان قابل ملاحظه‌ای سبب بهبود رفتار مکانیکی، عملکرد جداسازی و الکتروشیمیایی آنها و نیز کاهش میزان مصرف انرژی سیستم شده است.

 

این در حالی است که نمونه‌های تهیه شده، علاوه بر قابلیت رقابت با نمونه‌های صنعتی – تجاری، هزینه‌ی تولید بسیار مناسبی دارند. حسینی خاطرنشان کرد: همچنین با توجه به این که سیستم الکترو دیالیز هم اکنون در صنایع پتروشیمی کشور، در واحد تصفیه‌ی آب و پساب به کار می‌رود و از آنجا که غشاها قلب اصلی این فرآیند را تشکیل می‌دهند، اهمیت این نتایج دوچندان می‌شود. این غشاها قابلیت استفاده در فرآیندهای نمک زدایی و شیرین سازی آب را نیز دارند.

 

محقق طرح درباره مزیت‌ غشاهای نانو کامپوزیتی تبادل یونی ساخته شده گفت: انتخاب گری و عبوردهی بالا، جداسازی انتخابی، مقاومت الکتریکی پایین، مقاومت مکانیکی و پایداری شیمیایی مناسب از خواص مطلوب غشاهای ساخته شده در این پژوهش است.

 

نتایج این پژوهش که حاصل تلاش‌های دکتر سید محسن حسینی عضو هیأت علمی دانشگاه اراک، مهسا نعمتی دانشجوی دوره دکترای مهندسی شیمی این دانشگاه و همکارانشان است، در مجله‌ Desalination منتشر شده است.

منبع: 
تاسیسات نیوز

دیدگاه جدیدی بگذارید

Filtered HTML

  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا متن زیر را وارد کنید: