تصفیه فاضلاب با فناوری جدید محققان دانشگاهی

چهارشنبه, ۹ مهر, ۱۳۹۳ - ۱۸:۱۵
طرح تصفیه فاضلاب دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه به بهره‌برداری رسید.

 

 

به گزارش تاسیسات آنلاین، در این طرح که برای اولین بار در کشور انجام می‌شود، ضمن اینکه از هیچ نوع ماده شیمیایی استفاده نمی‌شود، هزینه‌ها بسیار پایین است و آب استحصال شده دارای کیفیت بالایی است.

 

دکتر مقداد پیرصاحب، طراح و ناظر این طرح گفت: این تصفیه خانه تلفیقی است از سیستم لجن فعال و هوادهی گسترده و فیلتراسیون افقی دو مرحله‌ای که در آن از هیچ نوع ماده شیمیایی از جمله کلر استفاده نمی‌شود و میکروب پاتوژن نیز در آن حذف شده است و به همین دلیل بالاترین استانداردهای زیست محیطی را کسب کرده است.

 

وی گفت: در این طرح بجز پمپاژ اولیه آب ورودی هیچ ایستگاه پمپاژی وجود ندارد و همین باعث صرفه جویی بیشتر و آسانتر شدن بهره برداری شده است.

 

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: کیفیت آب خروجی این طرح فراتر از استانداردهای معمول جهانی است و چندین برابر پاک تر از آب رودخانه‌هایی است که بعنوان رودخانه پاک شناخته می شوند و می توان برای آبیاری، تغذیه منابع زیرزمینی و پرورش ماهی از آن استفاده کرد.

 

وی گفت: خروجی دیگر این طرح کود کمپوست است که شاخص کیفیت آن بالاترین کلاس جهانی تولید کمپوست (کلاس A) را بدست آورده است.

 

پیرصاحب گفت: زمین مورد نیاز برای ایجاد این تصفیه خانه ۵۰۰ متر مربع برای هر هزار نفر است که قابلیت سرپوشیده شدن را نیز دارد و می‌توان از سقف روی آن برای پارکینگ و ... استفاده کرد.

 

وی افزود: این طرح برای تمام بیمارستان‌های کشور، مجتمع‌های مسکونی، صنایع کوچک، شهرهای بزرگ و کوچک یا هر جایی که شاخص آلودگی فاضلاب آن بیش از فاضلاب شهری و بیمارستانی نباشد، مناسب است.

 

منبع: 
ایسنا

دیدگاه جدیدی بگذارید

Filtered HTML

  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا متن زیر را وارد کنید: