فن کویل

 فن کویل یا فن کوئل جزء تجهیزات تبادل حرارت دو فصلی محسوب می شود. تجهیزات تبادل حرارت دو فصلی به سه نوع محلی، مرکزی و مرکب که ترکیبی از محلی و مرکزی می باشد تقسیم می شود. فن کویل یا فن کوئل از  نوع تجهیزات محلی و هواساز از جمله تجهیزات مرکزی می باشد واحد های القایی نیز در گروه تجیزات مرکب تبادل حرارت دو فصلی قرار می گیرند. این واحد ها خود به صورت محلی نصب می شوند اما بخشی از بار آنها توسط یک هواساز مرکزی تامین می شود.

فن کویل یا فن کوئل از دو قسمت اصلی کویل و باد زن تشکیل شده است. کویل مسی به طور مایل در محفظه دستگاه قرار می گیرد و بادزن در زیر کویل جاسازی می شود. فن کویل به غیر از این دو بخش دارای اجزای دیگری مانند فیلتر هوا، کلید سه حالتی دور موتور، تشتک تخلیه آب، لوله تخلیه و پوشش خارجی نیز می باشد. فن کویل ها از نظر شکل ظاهری و محل نصب شامل انواع زمینی، سقفی، ایستاده، کانالی، دو لوله ای و چهار لوله ای می باشند.

 

سیستم فن کوئل به عنوان یکی از متداولترین دستگاه های تهویه مطبوع در بسیاری از هتلها و متلها و ساختمانهای آپارتمانی و اداری استفاده میشود. به طور کلی از این سیستم در مواردی استفاده میشود که بخواهیم درجه حرارت هر فضا بطور جداگانه کنترل شود. همچنین با استفاده از این سیستم از انتقال آلودگی بین اتاقها جلوگیری خواهد شد.

 

مرصوص کام به عنوان یکی از تولید کنندگان مطرح در زمینه کنترل سیستمهای تهویه مطبوع، توجه ویژه ای به ساخت انواع ترموستات کنترل فن کوئل داشته و کنترل پذیری در سطوح گوناگون را برای این رده از سیستم ها به شرح زیر فراهم ساخته است:

 

فن کوئل زمینی- سقفی- کانالی :

به طور کلی فن کوئل ها در سه شکل متفاوت زمینی، سقفی و کانالی عرضه میشوند. دو مورد زمینی و سقفی به فرمان فن با حداکثر جریان ۱.۲ آمپر نیاز دارند، در حالی که شکل کانالی فن کوئل برای عملکرد درست نیازمند فرمان فن با حداکثر جریان ۶ آمپر میباشد.

ترموستاتهای سری دریما قابلیت کنترل هر سه شکل مذکور را دارا میباشد.

تعداد دور فن : فن کوئل ها برای کنترل قدرت چرخش هوا توسط فن، دارای یک تا سه فرمان جداگانه می باشند که با نام های فن کوئل های تک دور و سه دور شناخته می شوند.

علاوه بر دو نوع ذکر شده، برخی فن کوئل ها قابلیت تغییر سرعت چرخش فن به صورت پیوسته را دارا می باشند که به خروجی دیمری با ولتاژ پیوسته نیاز دارند.

ترموستات های سری دریما قابلیت کنترل هر سه نوع فن کوئل را دارد.

کنترل جریان آب : برخی فن کوئل ها برای کنترل دمای محیط علاوه بر تغییر سرعت چرخش هوا توسط فن، به کنترل جریان آب چرخشی سرد و/یا گرم می پردازند که به فن کوئل های دو لوله و چهار لوله معروف می باشند.

در نوع دو لوله، یک جریان آب (که در تابستان ها سرد و در زمستان ها گرم می باشد) به فن کوئل وارد شده و پس از عبور از رادیاتور از آن خارج می شود. در این فن کوئل ها آب ورودی با قراردادن شیر برقی در مسیر آن کنترل می شود. همچنین فن این سیستم ها می تواند دائم کار باشد.

در نوع چهار لوله، دو جریان آب سرد و گرم به طور همزمان وارد فن کوئل می شود و توسط فرمان های جداگانه به دو شیر برقی مربوطه کنترل می شود. این نوع فن کوئل ها امکان گرمایش و سرمایش همزمان را برای کاربر فراهم می سازند. همچنین فن در این نوع می تواند دائم کار باشد.

ترموستات های سری دریما قابلیت کنترل چرخش آب در انواع مختلف فن کوئل های معمولی، دو لوله و چهارلوله را دارد.

نام منبع: 
تاسیسات زیباسازان