نکات مهم و ایمنی قبل از راه اندازی چیلر تراکمی

آمارها نشان می‌دهد که بسیاری از صدمات وارده به دستگاه های تهویه مطبوع به دلیل کمبود اطلاعات افرادی است که با این دستگاهها سرو کار دارند ، لذا قبل از انجام  هرگونه اقدامی  نکات زیر  را مدنظر داشته باشید .

 

 -  هرگز این مهم را فراموش نکنید اول ایمنی بعد کار لذا توصیه های ایمنی را در هنگام  راه اندازی و تعمیرات  دستگاههای تهویه مطبوع و تبرید بدقت رعایت نمائید .

 

- هنگام انجام کارهای راه‌اندازی و تعمیرات از وسایل ایمنی شامل عینک -  کفش – دستکش – کلاه    کپسول اطفاء حریق استفاده نمایئد .

 

 -  علائم هشداردهنده از قبیل «خطر» «دست نزنید» «کلید را روشن نکنید» «شیر را باز نکنید» بر روی نقاط حساس نصب نمائید .

 

 -  از نصب حفاظ ها در محل‌های خطرناک مانند کوپلینگ پمپ ها، تمامی گردنده ها، نظیر پولی، فلکه، کوپلینگ کمپرسورهای  باز و نظایر  آنها اطمینان  حاصل نمایند .

 

    -  کارهای مربوط به تابلوی  برق دستگاهها و اتصالات  الکتریکی الکترو موتور  و کنترلها  باید توسط افراد آموزش دیده  و آگاه به اصول برق صنعتی  انجام شود . هرگز  انجام اینگونه مسئولیت ها را به افراد  غیر متخصص  محول نکنید که خطرت جبران ناپذیری در بر خواهد داشت .

 

    - برای نشت یابی  و پیدا کردن  سوراخ های مدارات تبرید از گازهای  بی خطر مانند ازت استفاده کنید . هرگز  برای  انجام عمل نشت یابی  از اکسیژن  استفاده نکنید که خطر انفجار  وجود خواهد داشت . قبل از شارژ  گاز ازت به سیستم آنرا با دستگاه دتکتور کنید .

 

    - هنگام حمل و نقل و جابجایی دستگاهها نکات ایمنی را بدقت رعایت کنید ومواظب باشید صدمه نبینید 

 

    -  و بالاخره قبل از نصب و راه اندازی دستگاههای  تهویه مطبوع با کارشناسان  و تکنسین های واحد خدمات پس از فروش شرکت های سازنده دستگاه مشورت نمائید تا از راهنمایی و تجربیات  با ارزش آنان  که سالیان دراز در این رشته مشغول  بکار می باشند بهره مند شوید .

 

به قلم: حمید دارابی

نام منبع: 
مرکز دانش صنعت تاسیسات ایران