آخرین اخبار صنعت تاسیسات

طراحی سامانه‌ تولید سرما گرما و برق

جمعه, ۷ بهمن, ۲۰۱۵ - ۱۰:۴۵
رییس پژوهش و فن‌آوری شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت گفت: پروژه طراحی و توسعه سامانه تولید همزمان سرما، گرما و برق در محل مصرف (MCHP)، بر پایه فن‌آوری موتور گاز سوز، از اولویتهای شرکت بهینه سازی مصرف سوخت است.

امید شاکری اظهار داشت: با بکارگیری سامانه MCHP علاوه بر تولید برق در موتور گازسوز، حرارت و برودت مورد نیاز با استفاده از تلفات انرژی این موتور قابل دستیابی است. 
رییس پژوهش و فناوری شرکت بهینه سازی مصرف سوخت گفت: هم‌اکنون در کشور برای تولید ۳۵ واحد برق و ۵۰ واحد حرارت به روش متداول، ۲۲۰ واحد سوخت مصرف می شود و این در حالی است که با استفاده از سیستمهای MCHP و برای تامین همین مقدار برق و حرارت، تنها ۱۰۰ واحد سوخت مصرف می شود که بر این اساس راندمان ۳۹ درصدی روش متداول، در سیستمهای تولید همزمان برق و سرما و گرما تا ۸۵ درصد افزایش خواهد یافت. 
شاکری افزود: کاربری گسترده، نصب آسان، کاهش تقاضای انرژی در زمان اوج مصرف و نیز کاهش انتشار آلاینده‌های هوا از جمله مزیتهای سامانه یادشده است و از سویی، تولید همزمان برق، حرارت و برودت در محل مصرف‌ از راهکارهای اساسی افزایش کارایی انرژی و کاهش شدت انرژی در کشور است. 
وی تاکید کرد: سامانه MCHP بر پایه فناوری موتور گازسوز همانند نیروگاهها و سایتهای گرمایش منطقه‌ای، نیازی به زیرساختهای انتقال حرارت و برودت در سطح شهر و منطقه ندارد و تنها با اندکی تغییر در موتورخانه ساختمان قابل نصب است و با توجه به گستردگی شبکه گازرسانی کشور می توان به ضریب نفوذ زیاد و اثر بخشی این سامانه امیدوار بود. 
شاکری تصریح کرد: قیمت تمام شده این سامانه با فن‌آوری بومی، در مقایسه با نمونه خارجی آن حداقل ۳۰درصد کمتر است و در صورتی که تنها ۱۰ درصد مشترکان بخش خانگی، از این سامانه استفاده کنند، سالانه معادل ۲۶۰ میلیارد تومان در مصرف انرژی کشور صرفه جویی خواهد شد. این مقام مسوول در پایان گفت: برای اتمام پروژه سامانه MCHP بر پایه فناوری موتور گازسوز، حدود ۲ سال زمان پیش بینی شده و درهم اکنون در حال انتخاب مجریان مطابق نظام نامه پژوهش و فناوری وزارت نفت هستیم. 

منبع: 
شبکه اطلاع رسانی ساختمان ایران

موتورخانه مرکزی بهتر است یا پکیچ؟

جمعه, ۷ بهمن, ۲۰۱۵ - ۱۰:۳۰
اصولا" هر محصول یا سیستمی مزایا و نقص ها و همچنین شرایط خاص استفاده خود را دارد لذا اینکه تصور کنیم موتورخانه سرشار از نقاط ضعف و فاقد مزیت یا برعکس سرشار از نقاط مثبت است، اشتباه است. این موضوع درباره پکیج یا هر وسیله گرمایشی و سرمایشی دیگر نیز صادق است.

با توجه به طرح موضوعاتی یکسویه در برخی از رسانه ها له یا علیه پکیج یا موتورخانه بدون رعایت اخلاق حرفه ای در اطلاع رسانی به مخاطبین، در این گفتار سعی شده است دو سیستم مورد نظر از منظر "مصرف گاز و ایمنی ساکنین ساختمان ها در برابر حوادث گاز گرفتگی"، بصورت کاربردی و تجربی مقایسه شوند.
در ابتدا تاکید می شود که اصولا" هر محصول یا سیستمی مزایا و نقص ها و همچنین شرایط خاص استفاده خود را دارد لذا اینکه تصور کنیم موتورخانه سرشار از نقاط ضعف و فاقد مزیت یا برعکس سرشار از نقاط مثبت است، اشتباه است. این موضوع درباره پکیج یا هر وسیله گرمایشی و سرمایشی دیگر نیز صادق است.در این تحلیل، وضعیت موتورخانه‌های سنتی موجود در کشور مورد بحث و مقایسه است، نه موتورخانه های مدرن با راندمان بالا.

بخش اول: مقایسه مصرف گاز پکیج و موتورخانه مرکزی سنتی
۱- سیستم های دارای مخزن از مزیت داشتن حجم معینی آب گرم برای زمان قطع برق برخوردارند.اینکه این مزیت چقدر برای ساکنین ساختمان ها ارزش دارد، در فرایند تصمیم گیری و انتخاب آنها تاثیر دارد. لذا در زمان انتخاب پکیج نیز مشتری می تواند مدلپکیجی را انتخاب کند که منبع ذخیره آب گرم هم دارد اما بدلایلی که در ادامه اشاره می شود، بعنوان یک کارشناس بهینه سازی انرژی، چنین توصیه ای ندارم. 
• بر اساس نتیجه یک تحقیق معتبر انجام شده در چند سال قبل در شهر ساری، میزان انرژی مورد نیز برای گرم نگهداشتن مخازن آب گرم شامل موتورخانه ها و آبگرمکن های مخزنی در ساعات غیر مفید شبانه روز یعنی ساعت ۱۲ شب تا ۶ صبح معادل انرژی مورد نیاز برای یک شهر ۱۵ هزار نفری است. (سخنرانی مدرس دانشگاه و رئـیس گروه تخصصی مکانیک سازمان نظام مهندسی مازندران در همایش دی ماه ۸۷- دکتر نیکزاد، محمود آباد). اگر سیستم (یکیج، آبگرمکن و حتی موتورخانه) در هر زمان مورد نیاز،آب گرم فوری و دائـم مورد نیاز را تامین کند، چه نیازی به مخزن ذخیره آب گرم داریم؟ آیا مخزن ذخیره آب گرم آبگرمکن مخزنی یا موتورخانه مزیت آن است؟ تکنولوژی در خدمت بشریت است تا نیازمان را برطرف کند و این مزیت سیستم های تامین آب گرم فوری است.
۲- با استنتاج از گزارش تحقیق میدانی شرکت بهینه سازی مصرف سوخت از ۵ هزار ساختمان مجهز به سیستم حرارت مرکزی سنتی، مصرف سالیانه ساختمان های مسکونی مجهز به موتورخانه مرکزی با زیربنای ۱۰۰۰ مترمربع (ساختمان ۵ طبقه شامل ۱۰ واحد حدودا" ۱۰۰ متری) بالغ بر ۳۵ هزار متر مکعب است یعنی سرانه گاز مصرفی هر واحد در سال ۳۵۰۰ متر مکعب خواهد بود. درحالیکه سرانه گاز مصرفی در واحدهای مسکونی –با کیفیت ساخت و اقلیم مشابه- مجهز به پکیج حدود ۱۰۰۰ متر مکعب کمتر است (منبع: تحقیق میدانی پایش قبض های گاز واحدهای مسکونی در استانهای مختلف). بنابراین پکیج نسبت به موتورخانه مزیت صرفه‌جویی گاز دارد.راندمان پکیج ها بر اساس استاندارد برچسب انرژی آنها، عمدتا بالای ۸۰درصد و حتی بالاتر از ۹۰درصد است. راندمان پکیج های چگالشی نیز بر اساس فرمول ساده و موجود محاسبه راندمان، بالای ۱۰۰% است.
۳- علل و عوامل تاثیرگذار بر راندمان پایین "سیستم حرارت مرکزی یا موتورخانه های موجود" که مطابق گزارش شرکت بهینه سازی مصرف سوخت کشور حدود ۵۵درصد اعلام شده، در سایت های مرتبط در دسترس است. نکته اصلی و مهم قابل توجه در این زمینه اینست که موتورخانه یک قطعه یا محصول نیست بلکه یک سیستم و مجموعه ای است از اجزا و قطعات متعددکه بر راندمان کل سیستم اثرگذار است. هرچند ممکن است راندمان دیگ یا مشعل هر کدام بصورت مجزا ۸۰درصد یا بالاتر اعلام شود اما طراحی و اجرای کل موتورخانه و منبع دوجداره، لوله کشی ساختمان، وضعیت عایق بندی منبع ذخیره آب گرم و لوله های رفت و برگشت، مکش دودکش و تهویه هوا و ... راندمان کل سیستم را تعیین می کند. دلایل عمده راندمان پایین موتورخانه های موجود عبارتند از:
• عدم طراحی و اجرای درست کل سیستم بر اساس محاسبات مهندسی 
• عدم انطباق ظرفیت حرارتی موتور‌خانه با بار حرارتی ساختمان
• عدم تناسب ظرفیت حرارتی دیگ با مشعل
• استفاده از دیگهای چدنی به عنوان مبدل حرارتی 
• عدم تنظیم درست مشعل و در برخی موارد پایین بودن راندمان مشعل یا دیگ
• عدم عایق‌بندی منبع آب گرم داخل موتورخانه، منبع انبساط پشت بام، لوله های رفت و برگشت شوفاژ و لوله های آب گرم بهداشتی
• عدم استفاده از فناوری نوین و پیشرفته "مبدل های صفحه ای" برای تامین آب گرم فوری و طراحی و اجرای مخازن بزرگ ذخیره آب گرم 
• رسوب گیری بالا در داخل پره‌های دیگو منبع آب گرم که بخشی از آن بدلیل وجود املاح زیاد در آب است.
• مناسب نبودن دودکش و تهویه هوای مورد نیاز برای احتراق
• عدم اجرای سیستم مدیریت هوشمند موتورخانه (BMS) و بعضا" خارج کردن ترموستات ها از حالت هوشمند و خودکار به حالت دستی توسط کاربران و درنتیجه عدم تنظیم صحیح ترموستات
• دور بودن منبع آب گرم از مصرف کننده
• عدم امکان تنظیم دماهای مناسب برای آب گرم مصرفی و گرمایش
• عدم قابلیت تنظیم توان کارکرد مشعل متناسب با نیاز (ماجولیشن یا ماژولار)
• لازم به توضیح است که عامل مهم تاثیرگذار دیگر بر مصرف بالای گاز در موتورخانه، روشن یا خاموش بودن مشعل (صفر یا یک) است یعنی مشعل دستگاه این قابلیت یا هوشمندی را ندارد که بسته به میزان نیاز بار حرارتی ساختمان در هر زمان (تعداد واحد ساکن یا میزان نیاز به تامین آب گرم و گرمایش) کم و زیاد شود. در فناوری های جدید سیستم ماژولار شعله وجود دارد که مزیت بسیار بزرگی برای کاهش مصرف گاز است. 
• لزوم راه اندازی ابتدایی و سیستم گرمایش سالانه با اولین درخواست (سکونت اولین خانواده در یکی از واحدمسکونی ساختمان نوساز و اولین خانواده ای که احساس سرما کند)
• عدم امکان تنظیمات دلخواه و نداشتن استقلال (زمان درخواست،‌ مسافرت و ...)
• عامل فرهنگی یا روانی: چرا من صرفه جویی کنم اما هزینه مصرف بالای بقیه را بپردازم؟ (عدم مدیریت مصرف انرژی توسط هر خانوار) 
• عدم وجود سامانه دقیق و قابل اعتماد برای تعیین سهم مصرفی هر واحد مسکونی برای تقسیم شارژ (اخیرا" نمونه هایی از این سامانه ها در حال معرفی به بازار است، هرچند از چندین سال قبل باید به این نیاز مهم پرداخته می شد)
۴- نکته مهم دیگر اینکه، راندمان بالای یک سیستم حرارتی یعنی رده بالاتر برچسب انرژی، علاوه بر اینکه نشاندهنده مصرف کمتر انرژی است، نشاندهنده اینست که محصولات احتراق که از طریق دودکش آنها وارد هوای شهرها و محیط زیست می شود، از سطح کمتر آلایندگی و میزان کمتر گازهای مخرب برخوردار است. این ادعا صحت دارد که بخشی از آلودگی هوای شهرها در ماههای سرد سال، ماحصل خروجی دودکش های سیستم های حرارتی با راندمان پایین و پرمصرف ساختمان هاست. بر اساس یک پروژه مطالعاتی در شرکت بهینه سازی مصرف سوخت کشور، میزان گاهای آلاینده خروجی از دودکش موتورخانه یک ساختمان ۱۰ طبقه، معادل آلودگی ۱۲ تا ۱۴ خودروی سواری است که تمام وقت در سطح شهر در حال تردد است. به همین دلیل روی طرح بازدید و معاینه فنی موتورخانه ها تاکید می شود.
۵- علت گرایش سریع مردم در چند سال اخیر و بخصوص بعد از اجرای فاز اول هدفمندی یارانه ها به پکیج و تقریبا حذف موتورخانه سنتی در غالب ساخت و سازهای جدید چه بود؟ بدون شکموضوع "مدیریت و هزینه انرژی و رفاه" عامل این گرایش سریع شد. مزیت عمده سرانه گاز مصرفی کمتر پکیج نسبت به موتورخانه و استقلال واحدهای مسکونی در هزینه گاز و رهایی از دردسر تقسیم شارژ و تعمیرات موتورخانه و ...در رفتار گروه های مختلف صاحب نظر و تصمیم گیر، تاثیرگذار بود.
۶- اینجانب یک سال قبل از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها بعنوان محقق و پژوهشگر و کارشناس انرژیدر جلسه مجمع عمومی انجمن صنعت تاسیسات خطاب به مدیران عامل و صاحبان شرکتهای بزرگ تاسیساتی کشور اعلام کردم:"باور کنیم یا نکنیم قانون هدفمندی یارانه ها دیر یا زود اجرای می شود، تا فرصت هست، وضعیت انرژی مصرفی و راندمان تولیدات خود را بررسی کنید. بیاییم از الان خودمان را برای شرایط جدید و نیازهای جدید مردم آماده کنیم وگرنه بعد از اجرای قانون هدفمندی، با رکود شدید تقاضای کالاهای پرمصرف مواجه خواهیم شد". و اینگونه شد!
• تولیدکنندگان تجهیزات موتورخانه سنتی شامل دیگ، مشعل و ... و حتی شرکتهای عرضه کننده سیستم های جانبی کنترل مصرف (سیستم کنترل هوشمند موتورخانه BMS)، باید از چند سال قبل خودشان را برای این تغییر آماده می کردند. باید سراغ تکنولوژی روز مشعل می رفتند و بر تولیدات قبلی و تکنولوژی چند دهه قبل اصرار نمی داشتند. این گروه باید برای نحوه تقسیم هزینه گاز مصرفی موتورخانه یک راه حل اساسی می دادند. 
۷- تکنولوژی های روز دنیا در دیگ و مشعل یعنی موتورخانه های مدرن (پکیج های چگالشی پرقدرت مرکزی) بسیار مناسب هستند و قویا" توصیه می شوند.شخصا" چند سال قبل، تولیدکنندگان دیگ و مشعل کشور را به استقبال و استفاده از فناوری های روز دنیا از طریق انتقال دانش فنی به کشور و تولید آنها تشویق کردم. در حال حاضر برخی از شرکتها، این تکنولوژی را وارد کرده اند و در مرحله معرفی است. تردید نداشته باشیم بعد از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها و حداکثر ظرف ۵ سال آینده، موتورخانه های مدرن تولیدی در داخل کشور با دیگ و مشعل های بسیار پیشرفته (پکیج های چگالشی پرقدرت مرکزی)، بسیار کم مصرف و کم جا در ساختمان های بلند مرتبه، برج ها، هتل ها، بیمارستان ها، ساختمانهای اداری و تجاری و ... جایگزین سیستم های سنتی موتورخانه های موجود و همچنین در ساختمان های با تعداد واحدمسکونی زیاد، جایگزین پکیج های مستقل آپارتمانی خواهند شد. اما بدیهی است که در ساخت و سازهای مسکونی رایج کشور، جلوی موج فزاینده تقاضا و گرایش بازار به پکیج (بجای موتورخانه سنتی و همچنین آبگرمکن و بخاری) را نمی توان گرفت چون این انتخاب از سوی مردمو دست اندرکاران صنعت ساختمان و تاسیسات کاملا" منطقی و آگاهانه است.

بخش دوم: مقایسه ایمنی پکیج و موتورخانه مرکزی سنتی از نظر خطر حوادث گازگرفتگی و مرگ خاموش
۸- برخی از مدافعین موتورخانه و منتقدین پکیج، هشدار می دهند که حذف موتورخانه و ترویج پکیج، خطر حوادث گازگرفتگی را افزایش می دهد. ضمن تشکر از همه دوستانی که دغدغه ایمنی مردم را دارند باید این توضیح را بدهم که مطابق گزارش کارشناسان آتش نشانی، شرکت گاز و ... علت بالای ۸۰درصد حوادث گازگرفتگی، مشکل دودکش ساختمان هاست. تصور اینکه در ساختمان های مجهز به سیستم حرارت مرکزی، حادثه گازگرفتگی رخ نمی دهد یک فرض کاملا" غلط است. اگر به آرشیو اخبار حوادث وب سایت آتش نشانی تهران مراجعه کنیم، گزارشات مستند حوادث زیادی از گازگرفتگی دست جمعی یا گروه یرا در ساختمان ها -اعم از مسکونی یا حتی آموزشی مانند مدرسه- که سیستم حرارت مرکزی دارند مشاهده خواهیم کرد. اما اخلاقا" وظیفه خود می دانم که اعلام کنم مشکل از سیستم دیگ و مشعل و ... نیست. مشکل در مکش دودکش موتورخانه، نحوه اجرای دودکش و اتصال و درزبندی قطعات دودکش داخل دیوار در زمان ساخت و همچنین ورود هوای تازه به موتورخانه و تهویه هواست که درصورت مختل شدن هریک (کارکرد دودکش و تهویه هوا) بعلت ظرفیت بسیار بالای مشعل موتورخانه (معادل ظرفیت چند دستگاه پکیج)، خطر گازگرفتگی بسیار محتمل تر و شدیدتر خواهد بود.با نشت گاز مونواکسید کربن از طریق رایزرها و راه پله ها به داخل ساختمان و واحدهای مسکونی، نشت گاز از درز و ترک های دیواری که دودکش موتورخانه از آن عبور کرده و دودکش عایق بندی مناسب نشده یا ترک خوردگی و شکستگی داشته یا به علل دیگر، گازگرفتگی دسته جمعی یا گروهی و مرگ خاموش رخ می‌دهد.
• لذا بدلیل اشکالات اساسی در طراحی و اجرای دودکش های موتورخانه و تهویه هوا در موتورخانه ها، شاهد رشد آمار حوادث گاز گرفتگی در ساختمان های دارای سیستم حرارت مرکزی هستیم. اگر دودکش وسیله حرارتی و گرمایشی مشکل داشتهباشد یا تهویه هوا مختل شود، خطر گازگرفتگی وجود دارد فرقی هم نمی کند سیستم آبگرمکن، بخاری و شومینه است یا پکیج و یا موتورخانه. شاید تعجب کنیم که بدانیم تعداد حوادث گازگرفتگی در ساختمان های دارای حرارت مرکزی در شهر تهران در سال ۸۸ (نمودار زیربه استناد گزارش سازمان آتش نشانی تهران)، حتی از حوادث گاز گرفتگی با بخاری و آبگرمکن هم بیشتر بوده است در حالیکه در این سال در شهر تهران ۳۰درصد خانواده ها از سیستم حرارت مرکزی، ۵۰درصد از آبگرمکن و بخاری و حدود ۱۰درصد از پکیج استفاده می کردند.

۹- حال آیا با وجود تمام مزایای اشاره شده، نصب هر نوع پکیجی در واحدهای مسکونی با زیربنای کم (مطابق تعریف مبحث ۱۷، واحدهای زیر ۶۰ متر) مجاز است؟ پاسخ قوبا" منفی است. در این واحدها مطابق مقررات ملی ساختمان و رویه اجرایی کارشناسان محترم ناظر گاز و تاسیسات سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، نصب سیستم های درون سوز یا با محفظه احتراق باز که اکسیژن محل نصب را مصرف میکند (شامل آبگرمکن، پکیج و بخاری معمولی) ممنوع است و در عوض، استفاده از سیستم های حرارتی که بدلیل داشتن دودکش دوجداره و محفظه احتراق بسته یا سیلد (یا به اصطلاح کوره بسته) هوای مورد نیاز برای احتراق را از محل نصب یعنی واحد مسکونی نمی گیرند بلکه از محیط باز بیرون ساختمان تامین می کنند الزامی است. (پکیج و آبگرمکن با محفظه احتراق بسته یا دودکش دوجداره فن دار و همچنین بخاری با محفظه احتراق بسته یا هرماتیک با دودکش دوجداره)
• لازم به توضیح است که در سالهای اخیر،نه تنها در واحدهای مسکونی زیر ۶۰ متر مربع، بلکه در بخش قابل توجهی از واحدهای مسکونی با زیربنای بزرگتر هم، استفاده از این محصولات و سیستم های ایمن رایج شده است.

در پایان، امید است همه تولیدکنندگان سیستم های حرارتی با استفاده و اسنقبال از نوآوری و بهبود فرایندهای تولید و همچنین فناوری های جدید "ایمن و بهینه"،‌ به نیاز مشتریان اعم از وضعیت مصرف انرژی و ارتقای سطح ایمنی مردم بیش از پیش توجه نمایند و همه دست اندرکاران صنعت ساختمان (طراح، مجری و ناظر)، مباحث ۲۲ گانه مقررات ملی ساختمان را بطور کامل اجرا کنند که در اینصورت، ضمن توجه به کیفیت ساخت و ساز، از نظر مصرف کم انرژی و در نتیجه ایجاد آلایندگی کمتر از طریق دودکش های سیستم های حرارتی، ساختمانی حامی محیط زیست تحویل مردم و هموطنان عزیز مان شود. در همین زمینه، مخاطبین عزیز را به مطالعه یادداشت منتشر شده اینجانب با عنوان "کیفیت ساخت و ساز مسکن در ایران" توصیه می کنم.
با هدف توسعه و غنای علمی و مستدل این مطالب، از دریافت نظرات و بازخوردهای کارشناسان محترم استقبال می شود.

منبع: 
شبکه اطلاع رسانی ساختمان ایران

با یخ‌زدگی کنتور آب چه کنیم؟

جمعه, ۷ بهمن, ۲۰۱۵ - ۱۰:۳۰
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهرستان ساوه با اشاره به در پیش بودن هوای سرد از مشترکان خواست به منظور جلوگیری از یخ‌زدگی تأسیسات و کنتورهای آب نسبت به انجام اقدامات پیشگیرانه اقدام کنند.

ابوالفضل شهباز، با بیان این مطلب افزود: کاهش دما در فصل زمستان و یخ‌زدگی تأسیسات و کنتورهای آب در اماکن مسکونی و تجاری همه ساله خسارات مالی قابل توجهی را برای شهروندان و این شرکت به همراه دارد که می‌توان با تمهیدات مناسب از بروز این مشکلات پیشگیری کرد.

وی بیان کرد: با توجه به کاهش دمای هوا در روزهای اخیر واحتمال سردتر شدن هوا در روزهای آینده، ضروری است شهروندان با انجام مراقبت‌های لازم از یخ‌زدگی کنتور و انشعاب‌های آب منازل خود پیشگیری کنند. وی اضافه کرد: استفاده از خاک اره که در کیسه ریخته شده، پوشال، پارچه، گونی، پشم شیشه و ... در محفظه و محل استقرار کنتور آب از شیوه‌های موثر در مقابله با یخ‌زدگی کنتور بوده و به این طریق می‌توان از قطع طولانی‌مدت جریان آب در شبکه داخلی منزل و سایر اماکن جلوگیری کرد.

وی از شهروندان خواست در صورت بروز یخ‌زدگی از حرارت دادن مستقیم و یا ریختن آب جوش بر روی کنتور و یا شبکه آب داخل ساختمان پرهیز و از برافروختن آتش در مجاورت تأسیسات آبی خودداری کنند. مدیرعامل شرکت آبفای ساوه افزود: برای رفع مشکل یخ‌زدگی از آب ولرم و حرارت غیرمستقیم استفاده شود.

وی با اشاره به اینکه شرکت آب و فاضلاب در زمان نصب کنتور هر یک از مشترکین، تمامی نکات ایمنی از جمله نصب کنتور در حوضچه‌ای با دریچه مناسب به عمق ۴۰ سانتی‌متر و با فاصله حداقل ۱۰ سانتی‌متر از کف حوضچه و جلوگیری از ورود آب به محفظه آن را رعایت می‌کند، خاطرنشان کرد: در صورت بروز هرگونه مشکل ناشی از عدم رعایت نکات ایمنی یادشده از جمله عایق‌بندی و حفاظت لوله‌ها و کنتور، نامناسب بودن محل کنتور و لوله‌کشی ساختمان هیچگونه مسئولیتی متوجه شرکت آب و فاضلاب نخواهد بود.

منبع: 
شبکه اطلاع رسانی ساختمان ایران

فرهنگ غلط سیستم‌ گرمایشی ایران

جمعه, ۷ بهمن, ۲۰۱۵ - ۱۰:۳۰
رئیس آزمایشگاه سوخت و احتراق سازمان پژوهش‌های علمی صنعتی ایران گفت: مبحث دودکش در ساختمان‌ها یک مبحث ایمنی و ذخیره انرژی است و متاسفانه در کشور علاوه بر اینکه ایمنی وسایل گرمایشی مورد توجه قرار نمی‌گیرد، شاهد هدررفت انرژی هم هستیم.

سهیلا خوشنویسان در همایش بهینه سازی مصرف انرژی افزود: تمام دنیا به سمت استفاده از سیستمهای متمرکز گرمایشی پیش می روند ولی متاسفانه ما در ایران به دنبال سیستمهای گرمایشی غیر متمرکز می رویم بطور مثال در کشورهای اسکاندیناوی برای کنترل بهتر مصرف سوخت آبهای گرم را در محلی تولید میکنند بعد برای مصرف کننده می فرستند.

وی افزود: در یک بررسی که انجام در رابطه با ۵ هزار موتور خانه انجام دادیم این نتیجه حاصل شد که چون موتورخانه ها در بیرون از ساختمان و و احد مسکونی قرار دارند، حتی اگر هم آلودگی داشته باشند ضرر وخطرش کمتر از سیستم های احتراقی است که در داخل ساختمان و واحد مسکونی نصب می شود.

خوشنویسان با اشاره به افزایش روز افزودن استفاده از پکیج در کشور گفت: سازندگان ساختمان و دست اندرکاران ساخت و ساز باید به رسالت خود درست عمل کنند یعنی در جایی که نیاز به موتورخانه است، موتورخانه ودر جایی که نیاز به پکیج است، پکیج نصب کنند اما متاسفانه شاهد هستیم جایگاه این دو بدرستی شناخته نشده است و مهندسان به جای اینکه یک سیستم سیستماتیک درست کنند و از آلودگی هوا کم کرده و محیط زیست رابهترکنند و در مصرف سوخت و انرژی هم صرفه جویی کنند، صرفا به دنبال یک راه حل آسانتر هستند.

وی ادامه داد: وقتی نام پکیج را می آوریم برای یک ساختمان ۴۰ طبقه یا ۴۰ واحدی از آن استقبال بیشتری میشود اما در کنار این باید دغدغه ها رابررسی کرد از جمله اینکه آیا ما معاینه فنی پکیج را داریم یا نه؟

به گفته وی، در کل دنیا تکنیسین هایی هستند به نام تکنیسین دودکش که کارشان معاینه فنی وسلامت دودکش است. خوشنویسان تصریح کرد: آیا بازدید از ساختمانی ۴۰ واحدی که در آن ۴۰ پکیج است صرفه اقتصادی و سهولت بیشتر دارد یا اینکه یک موتور خانه مرکزی داشته باشد و یک نفر را بفرستیم که کلیه موارد را چک کند.

وی افزود: ما با استفاده از پکیج نه تنها مرگ خاموش بلکه مرگ تدریجی را داریم و کم کم سونامی سرطان را داریم و طبق مقالات بهداشتی ۲۰درصد از ایرانیان دچار انواع مختلف سرطان میشوند. وی گفت: پکیج هوای زیادی را در اتاق مصرف می کند و کم کم باعث مرگ تدریجی افراد می شود. وی با اشاره به اینکه ما دو نوع مونوکسید کربن داریم گفت: یکی بر اثر هوای ناکافی است یکی بر اثر هوای خیلی زیاد است که از عوامل احتراق ناقص در منازل هستند.

وی با تاکید بر اینکه ما پاسدار محیط زیست خودمان هستیم گفت: باید این کار را انجام دهیم که اگر انجام ندهیم جنگ آب به وجود می آید در واقع همین کاهش نزولات جوی در اثر مصرف بی رویه سوخت است.

منبع: 
شبکه اطلاع رسانی ساختمان ایران

معرفی سامانه حرارت مرکزی مسکو

جمعه, ۷ بهمن, ۲۰۱۵ - ۱۰:۱۵
در جای جای کلانشهر مسکو می توان لوله های سفید رنگ غول پیکری را دید که خیابان ها و کوچه پس کوچه های شهر را در می نوردند و پس از گذر از بالای معابر و میادین در میان کوچه های شهر ناپدید می شوند تا گرمابخش منازل ساکنان پایتخت روسیه در زمستان های یخ زده و سرمای زیر ۲۰ درجه سانتیگراد باشند.

این ساده ترین توصیفی است که می توان از شبکه به هم پیچیده سامانه حرارت مرکزی مسکو ارایه داد، سامانه بزرگی که تمامی مناطق کلانشهر چهار برابری تهران از نظر وسعت را پوشش می دهد.

در واقع سیستم گرمایش منازل در مسکو به شکل ناحیه ای است و ساکنان پایتخت هیچ دخالت یا کنترلی در امر تامین حرارت منازل خود در فصل سرما ندارند.

گرمارسانی به خانه ها در این کلانشهر توسط شرکت های خصوصی طرف قرارداد شهرداری انجام می گیرد. سیستم حرارت رسانی منطقه ای از مزیت هایی برخوردار است که از آن جمله صرفه جویی در مصرف انرژی، کاهش خطرات آتش سوزی منازل و نبود دردسر دائمی تامین سوخت زمستانی است.

علاوه بر آن در این سیستم نیاز به تعمیر موتورخانه شوفاژ که در ایران هر چند سال یک بار انجام می گیرد وجود ندارد. این سیستم گرمایش زندگی را برای مردم مسکو آسان تر کرده است و در واقع می توان گفت مردم مسکو بقدری به این سیستم عادت کرده اند که بدون آن تامین حرارت منازل خود را غیرممکن می دانند.

در این سیستم موتورخانه های غول پیکر که معمولا با گاز طبیعی کار می کنند به صورت متمرکز و به شکل کوره های تولید آب داغ در محوطه های مشخصی در مناطق متعدد مسکو واقع شده اند.

در سیستم گرمارسانی مسکو، آب در موتورخانه گرم می شود و از طریق لوله ها به ساختمانها و شوفاژهای واقع در آن منتقل شده و در لوله ها بطور دائم جریان می یابد و تنظیم درجه حرارت منازل بدون اختیار ساکنان آنها، انجام می گیرد.

در پایتخت روسیه، معمولا از اواخر فروردین ماه با افزایش تدریجی درجه حرارت هوا، گرمارسانی بتدریج متوقف می شود و در اواسط مهرماه که هوا به سردی می گراید با جریان کنترل شده آب گرم در لوله های شوفاژ ها واحدهای مسکونی، حرارت رسانی به خانه ها آغاز می شود.

البته زمان توقف یا آغاز حرارت رسانی به منازل مسکو به درجه برودت یا حرارت هوا در این شهر بستگی دارد و ممکن است دیرتر یا زودتر از موعدهای ذکر شده انجام گیرد. اما آب گرم منازل در مسکو هیچوقت و حتی پس از قطع آب گرم شوفاژها، قطع نمی شود.

قطع یا وصل گرمایش در مسکو طبق جدول زمانبندی انجام می گیرد و از طریق رسانه های خبری به اطلاع مردم می رسد. معمولا در مسکو اوایل تابستان به منظور تعمیر لوله ها یا موتورخانه ها، سیستم انتقال آب گرم به مدت سه هفته قطع می شود.

هزینه حرارتی نیز با قبضی مانند هزینه گاز و آب و برق به بانک پرداخت می شود که برای آپارتمان یکخوابه با وسعت حدود ۷۰ متر مربع ماهانه حدود ۵۰۰ روبل (۱۹ دلار است) و افراد دارای امتیازات اجتماعی (بازنشستگان و معلولین) نصف این مبلغ را پرداخت می کنند.

تلاش برای متمرکز کردن تامین حرارت در مسکو و دیگر شهرهای روسیه به عنوان یک سنت دیرینه در حالی صورت می گیرد که این کشور یکی از بزرگترین دارندگان منابع نفت و گاز و نیز دارای دهها نیروگاه هسته ای است که روزانه ۹ میلیون بشکه نفت خام استخراج می کند.

با اینکه روسیه به دلیل برخورداری از منابع عظیم گازی، ۳۰ درصد گاز مورد نیاز اروپا را نیز تامین می کند، ولی سامانه تامین حرارت در شهرهای این کشور به گونه ای برنامه ریزی شده تا انرژی هدر نرود و نسل های آینده نیز از این نعمت خدادادی برخوردار شوند.

باید توجه داشت که در مسکو، سیستم حرارت مرکزی به معنی چیزی متفاوت از آنچه در ایران وجود دارد، می باشد. در اینجا خانه ها، فروشگاه ها و دفاتر کار هر کدام وسیله گرمایش خود را ندارند و به جای آن ۱۳ میلیون نفر ساکن مسکو با تاسیسات گرمایش متمرکزی گرم می شوند که از طریق یک شبکه لوله آب جوش را به رادیاتورهای واحدهای مسکونی، محل کار و مدرسه پمپاژ می کنند.

در سیستم حرارت مرکزی مسکو سطح حرارت داخل ساختمان برای همه ساکنان شهر توسط چند مدیر ناشناس تنظیم می شود و افراد خود در کاهش یا افزایش و روشن و خاموش کردن گرمایش خود دخالتی ندارند.

سیستم حرارت مرکزی مسکو علاوه بر تامین گرمایش مورد نیاز ساکنان این کلانشهر در فصول سرد سال، آب گرم مورد نیاز آنان را نیز برآورده می کند و شهرداری به این ترتیب با یک سامانه دو نیاز اساسی شهروندان را رفع می کند.

البته در دو دهه پس از فروپاشی شوروی سابق و به موازات رونق ساخت و ساز در مسکو، برخی از ساختمان ها به سیستم حرارت اختصاصی نیز مجهز شده اند ولی با این وجود شمار آنها هنوز بسیار ناچیز است.

البته باید توجه داشت که سامانه حرارت مرکزی مسکو به هنگام راه اندازی آن در دوره استالین در دهه ۱۹۳۰ میلادی در نوع خود انقلابی بزرگ در تامین رفاه شهروندان شوروی محسوب می شد و علاوه بر تامین عدالت در دسترسی همه به گرما و آب داغ به دلیل حذف مصرف زغال سنگ به عنوان سوخت رایج آن دوره دستاوردهای زیست محیطی بزرگی نیز داشت.

در دوران حاکمیت اتحاد جماهیر شوروی، هزینه های مصرف آب جوش و حرارت به صورت مصنوعی پایین نگه داشته می شد و هر خانواده ماهانه تنها چند سنت برای این منظور می پرداخت.

بر اساس اطلاعات منتشر شده امروزه افزون بر ۲۰۰ مجتمع تاسیساتی ویژه تولید حرارت و آب داغ در کلانشهر ۱۳میلیون نفری مسکو فعالیت می کنند که به طور متوسط هر مجتمع گرمایش و آب داغ بیش از ۵۰ هزار نفر را تامین می کند. البته سامانه حرارت مرکزی در مسکو معایبی نیز دارد که یارانه ای بودن آن و در نتیجه کم توجهی شهروندان به ارزش واقعی انرژی مصرفی از جمله آنهاست.

یکی دیگر از معایب سامانه حرارت مرکزی مسکو هدرروی انرژی در مواقع گرم به دلیل نبود ترموستات در واحدهای مسکونی یا محل های کار و اماکن اداری و عمومی است. به عبارت دیگر گرمایش در مسکو از زمان فشار کلید آغاز به کار آن در مهر ماه تا قطع فعالیت آن در اردیبهشت در تمامی ساعات شبانه روز روی یک درجه مشخص است و شهروندان نمی توانند در کاهش یا افزایش آن دخالتی داشته باشند.

این در حالی است که تحقیقات انجام شده نشان می دهد نصب ترموستات در واحدهای مسکونی یا دفتری به منظور تنظیم درجه حرارت در بازه زمانی فعالیت سامانه حرارت مرکزی می تواند ۱۵ تا ۲۰ درصد در میزان مصرف انرژی صرفه جویی کند.

البته در سال های اخیر برای رفع این مشکل نیز تدابیری اندیشیده شده است و شرکت های مسوول امکاناتی را برای تنظیم درجه حرارت سامانه حرارت مرکزی مسکو نصب کرده اند.

منبع: 
شبکه اطلاع رسانی ساختمان ایران

جنسیت کولرهای ادارات مشخص شد!

جمعه, ۷ بهمن, ۲۰۱۵ - ۱۰:۱۵
نتیجه تحقیق دو دانشمند هلندی که بر اساس آن، سیستم‌های تهویه مطبوع اماکن عمومی بر اساس نیازهای بدن مردان تنظیم شده‌اند در شبکه‌های اجتماعی توجه بسیاری را جلب کرده است.

دکتر بوریس کینگما و مارکن لیختن‌بلت، ۱۶ زن را که کارهای سبک اداری انجام می دادند زیر نظر گرفتند و به این نتیجه رسیدند که در تابستان دمای اداراتی که از تهویه مطبوع استفاده می کنند، برای زنان سرد است.

بر اساس این تحقیق که در نشریه نیچر منتشر شده، دمای مطلوب برای زنان حدود ۲۴ تا ۲۵ درجه سانتی گراد است و این ۲.۵ درجه بالاتر از دمای مناسب برای مردان است.

به همین دلیل است که در تابستان در ادارات در حالی که مردان دمای سیستم تهویه را پایین می آورند زنها به دنبال پوشیدن ژاکت می روند.

دستگاه‌های تهویه مطبوع بر اساس معیاری به نام "آسایش حرارتی" کار می‌کنند، یعنی وقتی که فرد از دمای محیط احساس رضایت می‌کند و به دنبال تغییر دما نیست.

برای تعیین این آسایش حرارتی که در واقع حالتی ذهنی است، در دهه شصت میلادی تحقیقی بر روی هزار و ۳۰۰ دانشجو انجام شد.

در آن تحقیق، سوخت و ساز متوسط یک مرد ۴۰ ساله ۷۰ کیلویی برای تعیین آسایش حرارتی معیار قرار گرفت.

در دهه ۶۰ میلادی اکثریت قابل توجه نیروی کار را مردان تشکیل می‌دادند اما اکنون حدود نیمی از نیروی کار زنان هستند که سوخت‌وساز پایه آنها به طور تقریبی ۲۰ تا ۳۰ درصد کمتر است.

از این رو است که به گفته این دو محقق مقادیر استاندارد برای سوخت‌و‌ساز زنان می‌تواند تا «۳۵ درصد خطا» داشته باشد: معیارهای فعلی دمای استاندارد در فضاهای بسته، فی‌نفسه، نیاز گرمایی خانم‌ها و افراد مسن‌تر را اشتباه محاسبه می‌کنند.

بدن زنان در دمای خنک‌، «سردتر از بدن مردان است» و در مقابل تغییرات دما «از مردان حساس‌تر است.»

از این رو سیستم‌های تهویه مطبوع ادارات، کمتر از حد ممکن در انرژی صرفه جویی می‌کند چون در تولید آنها تفاوت‌های جنسیتی، سنی و نیز نیازهای فیزیولوژیک در نظر گرفته نشده است: «استاندارهای فعلی آسایش حرارتی باید نیازهای واقعی بدن زنان را هم در نظر داشته باشند و این خود باعث جلوگیری از اتلاف انرژی خواهد شد.»

سوخت‌و ساز پایه یا سوخت‌وساز در حالت استراحت، حداقل انرژی‌ای است که بدن در ۲۴ ساعت برای زنده ماندن احتیاج دارد.

تخمین زده شده حدود ۷۵ درصد از انرژی‌ای که بدن روزانه مصرف می‌کند همین سوخت‌وساز پایه است.

متوسط سوخت‌وساز در افراد مختلف تفاوت‌هایی با هم دارد. برای تعیین آن از فرمولی استفاده می شود که در آن وزن، قد، سن و ضریبی که برای زنان و مردان متفاوت است در نظر گرفته می شود.

پروفسور پل تورنالی، استاد دانشکده پزشکی واریک می‌گوید: تفاوت بین متوسط سوخت‌و ساز در بدن مردان و زنان ممکن است توضیح بدهد که چرا درجه حرارتی که باعث احساس راحتی می شود برای زنان و مردان فرق دارد.

رشد بدن و تولید انرژی از جمله گرما، مستلزم سوخت‌وساز است. سوخت‌وساز پایه حداقل انرژی مورد نیاز در واحد زمان در زمان استراحت است که با یک معادله استاندارد محاسبه می‌شود. بطور متوسط متابولیسم زنان از مردان کمتر است.

یکی از مهمترین عواملی که سوخت‌وساز پایه را تعیین می‌کند میزان توده بدنی بدون چربی است.

به گفته پروفسور تورنالی حدود ۶۰ درصد تفاوت بین سوخت‌وساز پایه بدن زن با مرد به همین علت همین توده بدنی بدون چربی -یعنی تمام ارگانهای بدن به استثنای چربی- است.

اما پروفسور تورنالی تاکید می کند افراد با هم فرق دارند؛ سوخت‌وساز بدن بعضی مردان کمتر از زنان است و بعضی مردان ممکن است زودتر از زنان سردشان شود.

منبع: 
شبکه اطلاع رسانی ساختمان ایران

ساخت سنگین ترین مبدل حرارتی کشور

جمعه, ۷ بهمن, ۲۰۱۵ - ۱۰:۱۵
سنگین ترین مبدل حرارتی کشور در شیراز طراحی و ساخته شد.

این مبدل حرارتی به وزن ۱۵۰ تن است که در مدت ۱۶ ماه توسط متخصصان داخلی در کارخانجات کولر هوایی آبان شیراز ساخته شده است. این مبدل حرارتی که برای نصب طرح پتروشیمی پردیس در عسلویه ساخته شده است امروز بارگیری شد.
رضا خیری مدیر عامل شرکت آبان شیراز گفت : مبدل حرارتی کار سرد کنندگی و خنگ کنندگی را بر عهده دارد و در آن گاز آمونیاک با دمای ۱۱۷درجه سانتیگراد وارد و با دمای ۴۷ درجه خارج میشود که این فرایند در واحدهای پتروشیمی از اهمیت بالایی برخوردار است.
مجری این طرح افزود : طراحی و ساخت مبدلهای حرارتی سنگین از دانش فنی و پیچیدگی های فنی و مهندسی بالایی برخوردار است که متخصصان کشور با دستیابی به دانش فنی آن ایران را در شمار معدود کشورهای سازنده در جهان قرار داده اند.
ساخت این مبدل حرارتی در کشور در مقایسه با قیمت ساخت آن در خارج از کشور ۷۰ درصد صرفه جویی ارزی به همراه داشته است . در این مبدل حرارتی ۵ هزار و ۴۶۱ لوله با آلیاژ ویژه که کار خنک کنندگی را انجام می دهد به کار رفته است.

منبع: 
شبکه اطلاع رسانی ساختمان ایران

جایگزینی برای کولرهای گازی

جمعه, ۶ آذر, ۲۰۱۴ - ۱۰:۰۰
یک محقق ایرانی موفق به ساخت خنک کننده هایی صنعتی شد که نیاز ی به تعمیر ندارد و می تواند جایگزین مناسبی برای کولرهای گازی در مناطق گرم جنوبی باشد.

به گزارش تاسیسات آنلاین به  نقل از شبکه اطلاع رسانی ساختمان ایران ، محمد علی امویی میلان ایده پرداز خنک کننده های صنعتی گفت: خنک کننده های صنعتی، دستگاههای هستند که با دو قابلیت گرمایش و سرمایش در صنایع مختلف به کار می روند.

وی با بیان اینکه عنوان دیگر خنک کننده های صنعتی لوله های گردابی است، خاطر نشان کرد:با توجه به اینکه ورودی این قطعه هوای پر فشار است، توسط کمپرسور به کار برده شده در لوله های گردابی، هوا با فشار ۷Bar به ۲ جریان سرد و گرم تبدیل می شود که هر جریان در کاربرد های مختلفی به کاربرده می شوند.

وی در این خصوص ادامه داد: در جریان سرد لوله های گردابی، دمای ۴۶- درجه تولید و منجر به خنک سازی دستگاهها در صنایع مختلف می شود. امویی میلان اذعان داشت: خنک کننده های صنعتی پر کاربرد در صنایع پتروشیمی، گاز، نفت، نیروگاهها و خودروسازی هستند که می توان گفت این قطعه در ماشین کاری جهت خنک سازی نقطه ای ابزار و دستگاههایی همچون دستگاه تراش، فرز، تیغه های برش، تابلو های برق مورد استفاده قرار می گیرد.

وی با اشاره به برخی مزایای خنک کننده های صنعتی گفت: در لوله های گردابی از هیچ قطعه متحرکی استفاده نمی شود و به هیچگونه مولد، مواد شیمیایی، قطعات الکتریکی نیازی ندارد و بدین صورت به هیچ عنوانی نیاز به تعمیر پیدا نخواهد کرد و بدون آلودگی و عدم آسیب به اپراتور کار می کند.

این محقق با توضیح اینکه لوله های گردابی می تواند جایگزین مناسبی به جای کولرهای گازی باشد، عنوان کرد: در مناطق جنوبی کشور که کولر های گازی جوابگو نیست، خنک کننده های صنعتی جایگزین مناسبی برای کولرهای گازی می تواند باشد.

وی با اشاره به اینکه تا کنون لوله های گردابی جزء اقلام وارداتی کشور محسوب می شده یادآور شد: این قطعه از کشور های امریکا و ایتالیا با قیمت ۳ هزار دلار وارد کشور می شده و در صنایع پتروشیمی که تولیدات گرانولی و مواد پلیمری داشته اند ،مورد استفاده قرار می گرفته است.

وی در ادامه گفت: اکنون این قطعه در کشور به صورت طرحی دانش بنیان در پارک علم و فناوری قزوین با قیمتی یک تا یک و نیم میلیون تومان در اختیار صنایع مختلف قرار می گیرد.

امویی عنوان کرد: این قطعه در کاربردهای مختلف در هر اندازه ای به کار برده می شود که یکی از آنها در تابلوهای برق استوانه ای با قطر ۵ و ارتفاع ۲۵ سانتی متر است.

وی با بیان اینکه در تبدیل جریان هوای پرفشار به گرمایش از لوله های گردابی می توان استفاده کرد، اعلام کرد: کاربرد گرمایشی این قطعه مکانیکال در گاز پایلوت رگلاتوری است.

ایده پرداز خنک کننده های صنعتی اظهار داشت: این قطعه می تواند در ایستگاههای تقلیل فشار گاز طبیعی پرکاربرد باشد که هم اکنون در ایستگاهی در شمال قزوین این قطعه به کار گرفته شده است.

منبع: 
شبکه اطلاع رسانی ساختمان ایران

پانزدهمین نمایشگاه بین المللی تاسیسات و سیستم های سرمایشی و گرمایشی

دوشنبه, ۲۶ مهر, ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۵
پانزدهمین نمایشگاه بین المللی تاسیسات و سیستم های سرمایشی و گرمایشی از ۲۷ الی ۳۰ مهرماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می گردد.

پانزدهمین نمایشگاه بین المللی تاسیسات و سیستم های سرمایشی و گرمایشی از ۲۷ الی ۳۰ مهرماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می گردد. به گفته شرکت برگزار کننده، میزان مشارکت شرکتهای خارجی به نحوه قابل توجهی افزایش یافته است.

نمایشگاه بین المللی تاسیسات و تهویه مطبوع

امروز؛ روز مهمی برای تهران است

پنجشنبه, ۲۱ آبان, ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۰
به گزارش تاسیسات آنلاین به نقل از خبرگزاری تسنیم، بالاخره بعد از چهار سال، نخستین فاز پست ۴۰۰ کیلوولت فیروزکوه به بهره برداری میرسد.

پروژه پست ۶۳/۴۰۰ کیلوولت فیروزکوه که در پایداری برق شهر تهران و شهرهای اطراف این کلانشهر نقش موثری دارد، امروز با حضور وزیر نیرو به بهره برداری خواهد رسید.

اجرای این پروژه از سال ۸۷ کلید خورده بود و مقرر شده بود که تا پایان سال ۹۰ وارد شبکه برق شود، اما به دلیل برخی از مشکلات مربوط به معارضین و کمبود نقدینگی اتمام این پست به تعویق افتاد.

سید زمان حسینی مدیرعامل شرکت برق منطقه ای تهران در این خصوص اظهار داشت: این پروژه یکی از مهمترین و بی نظیر ترین طرح های برق منطقه ای است که با اعتبار ۴۰ میلیارد تومان کلید خورده است؛ در حالی که اگر بخواهیم همین طرح را در زمان حال اجرا کنیم به بیش از ۹۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

مدیر عامل برق منطقه ای تهران با بیان اینکه این پست با هدف پاسخگویی به نیاز مشترکین شهر فیروزکوه و تأمین برق مورد نیاز دو کارخانه سیمان در منطقه احداث می شود، گفت: یکی از خصوصیات پست ۴۰۰ فیروزکوه اتصال همزمان به سه نیروگاه شهید سلیمی نکا، شهدای پاکدشت دماوند و نیروگاه سمنان است.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت تولید برق در این پست ۴۰۰ مگاولت آمپر است، گفت: خوشبختانه نیاز فعلی منطقه فیروزکوه تنها ۹۰ مگاولت آمپر بوده که با تکمیل این پست، توسعه طرح های صنعتی، کشاورزی و توریستی در فیروزکوه میسر خواهد شد.

حسینی خاطر نشان کرد: معمولاً در اجرای چنین طرح هایی انتقال برق از ۴۰۰ کیلوولت به ۲۳۰ و سپس به ۶۳ کیلوولت انجام می گیرد، اما در این پروژه ،برق به صورت مستقیم از ۴۰۰ کیلوولت به ۶۳ کیلوولت تبدیل و به مشترکین تحویل می شود که از نظر ولتاژ و کاهش تلفات، اثرات مهمی را به دنبال خواهد داشت.

به گفته مدیرعامل شرکت برق منطقه ای تهران، این پروژه صد درصد توسط متخصصین داخلی طراحی و اجرا شده و تنها هفت تا هشت درصد تجهیزات از خارج وارد شده است.

پست ۴۰۰.۶۳ کیلو ولت فیروزکوه در فاز نخست با چهار فیدر خروجی و یک ترانس با هدف تامین برق مشترکان صنعتی و مسکونی منطقه و تکمیل رینگ ۴۰۰ منطقه، تقویت پست ۶۳.۲۰ کیلو ولت فیروزکوه با هدف افزایش ظرفیت سازی و قابلیت اطمینان شبکه، خطوط ۴۰۰ کیلو ولت فیروزکوه با هدف تغذیه پست فیروزکوه و رینگ شبکه و تغییر ارتباطات در پست فیروزکوه(فاز اول) با هدف تغذیه پست کابل منطقه از پست ۴۰۰ فیروزکوه افتتاح می‌شود.

طبق برنامه اعلام شده از سوی وزارت نیرو، قرار است در مراسم بهره برداری از فاز نخست پست ۴۰۰ کیلوولت فیروزکوه، عملیات اجرایی ۲۶ پروژه احداث، توسعه و بهینه‌سازی شبکه‌های انتقال و فوق توزیع نیز با حضور وزیر نیرو، معاون وزیر نیرو 
در امور برق و مسئولان ارشد کشوری و منطقه‌ای آغاز شود.

منبع: 
تاسیسات نیوز
برچسب ها: 

برق زباله ای، پایتخت را روشن تر کرد

پنجشنبه, ۲۱ آبان, ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۵
به گزارش تاسیسات آنلاین به نقل از خبرگزاری ایرنا، برق تولیدی از پسماند در تهران از مرز ۳۸۰۰ مگاوات گذشت.

این تنها برق تولیدی در نیروگاه ریجکت سوز (نیروگاهی که از سوزاندن زباله های خشک برگشتی و غیربازیافتی) است.

 

در واقع این میزان از تولید برق تنها مربوط به ۹ ماه فعالیت نیروگاه ریجکت سوز در تهران است که از بهمن ماه سال۹۳ مشغول به کار بوده است.

 

 

مدیرعامل سازمان پسماند با اشاره به بازدهی ثابت نیروگاه ریجکت سوز گفت: در حال حاضر به بازدهی ۶۸.۳ مگاوات تولید برق از زباله در روز رسیده ایم و مشکلات ناشی از ناخالصی زباله ها و خاموشی کوره ها را شناسایی کرده ایم.

 

حسین جعفری با اشاره به بازدهی بالای ۹۰درصدی ۲ کوره ریجکت سوز افزود: برق تولیدی پسماند در تهران از مرز ۳۸۰۰ مگاوات گذشته است.

 

برنامه ریزی برای افزایش تولید برق

روزانه از مجموعه ۲۷۰۰تن زباله های برگشتی خشک غیرقابل بازیافت، تنها ۲۰۰تن زباله سوزانده می شود که منجر به تولید دست کم ۳مگاوات ساعت برق می شود.

 

مدیریت شهری تهران درنظر دارد طی سال های آینده، کارخانه های ریجکت سوز در پایتخت را افزایش دهد. پیش بینی می شود که ظرفیتی معادل ۲۵۰۰تن از زباله های برگشتی در نیروگاه های ریجکت سوز در آینده در نیروگاه های احداثی توسط مدیریت شهری تبدیل به برق شود.

 

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران از جانمایی ۳نیروگاه زباله سوز در ۳نقطه شهر تهران خبر داد و گفت: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته، قرار است در ۳نقطه شهر تهران ۳نیروگاه ریجکت سوز ساخته شود.

 

یکی از این نیروگاه ها در شمال شرقی، دومی در جنوب شرقی و سومین نیروگاه نیز در جنوب غربی (آراد کوه) ساخته می شوند.

 

به گفته جعفری با احداث ۳نیروگاه ریجکت سوز در آینده هیچ گونه دپویی از زباله خشک نخواهیم داشت. وقتی زباله سوزانده می شود برق بیشتری نیز تولید خواهد شد.

 

تنها کارخانه ریجکت سوز پایتخت هم اکنون با ورودی ۲۰۰تن پسماند ۳مگاوات در ساعت برق تولید می کند. به گفته مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری تهران کارخانه ریجکت سوز واقع در آرادکوه سالانه تقریبا ۲۴هزار مگاوات ساعت برق تولید خواهد کرد. ظرفیت اسمی این کارخانه براساس طراحی روزانه ۷۲مگاوات ساعت بوده که ماهانه ۲۱۶۰مگاوات ساعت خواهد بود.

 

برای ساخت هر کارخانه زباله سوز ۳سال زمان نیاز است. برای این اتفاق شورای شهر تهران بودجه ای را در سال۹۴ تعیین کرده است.

 

اما مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند و بازیافت مواد شهرداری تهران پیش شرط این اقدام را تفکیک زباله از مبدأ می داند. جعفری در این باره گفت: از شروط اصلی این کار این است که حتما تفکیک از مبدأ را انجام دهیم؛ چراکه زباله ای که از در منازل و ادارات جمع آوری می شود، مستقیما به پسماندسوز رفته و دیگر کمپوست و پردازش نیز نخواهیم داشت.

 

اجرای طرح تفکیک زباله از مبدأ از سال گذشته مورد توجه جدی قرار گرفته و پس از آنکه این طرح در محله های مختلف شهر تهران به صورت آزمایشی به اجرا درآمد، هم اکنون در کل شهر تهران در دست اجراست. قرار است تمامی شهروندان تهرانی با تفکیک زباله های خشک و تر، زمینه را برای تولید انرژی از پسماند شهری فراهم آورند.

 

رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران با اشاره به اینکه ما در مورد مدیریت پسماند قانون کاملی داریم، اظهار کرد: این قانون در سال۹۰ تأکید کرده که در همه شهرداری ها ازجمله شهرداری تهران تفکیک زباله از مبدأ بایستی صورت گرفته باشد که تاکنون این قانون اجرا نشده است.

 

محمد حقانی با اشاره به اینکه قانون پسماند در ۸ سال گذشته آنطور که باید و شاید اجرا نشده، تأکید کرد: مدیریت پسماند وظیفه ای فرابخشی است و تنها شهرداری ها مسئولش نیستند.

 

خرید زباله توسط آلمان

در طول دهه های گذشته در کشور آلمان نیروگاه های بیوگاز بسیاری ساخته شده است؛ به گونه ای که ۳۰درصد از برق کشور آلمان از طریق نیروگاه های بیوگاز تأمین می شود. این روزها کشور آلمان با کمبود پسماند روبه رو شده است.

 

بنابراین، این کشور در تلاش است تا با خرید زباله از کشورهای انگلستان، ایرلند، ایتالیا و سوئیس همچنان بتواند نیروگاه های بیوگاز خود را فعال نگه دارد.

 

هم اکنون این کشور با سرمایه گذاری در کشورهایی مانند پاکستان و حتی کشورهای آفریقایی در تلاش است تا استحصال برق از زباله را توسعه دهد و علاوه بر تأمین منابع مالی جدید، به نوعی برای کاهش تولید گاز های گلخانه ای در جهان گام های تازه ای بردارد.

منبع: 
تاسیسات نیوز
برچسب ها: 

پانزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت برق

پنجشنبه, ۲۱ آبان, ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۵
به گزارش تاسیسات نیوز، نمایشگاه بین المللی صنعت برق ایران به عنوان بزرگترین رخداد صنعتی و تجاری ایران در این حوزه که سالانه با حضور جمع کثیری از شرکتهای توانمند داخلی و خارجی در زمینه صنعت برق برپا می گردد

این فرصت بسیار مغتنمی است تا شرکتهای فعال در این صنعت دستاوردها و محصولات خود را در معرض بازدید دست اندرکاران و متخصصان این صنعت قرار دهند و با در نظر گرفتن روند تقاضای بازارها و سمت و سوی رشد این صنعت، فعالیتها و نوآوری های آتی خود را هدایت نمایند.
لذا به اطلاع کلیه علاقمندان و فعالان در این صنعت مهم و کلیدی می رساند پانزدهمین دوره این نمایشگاه بین المللی در تاریخ ۱۷ الی ۲۰ آبان ماه ۱۳۹۴ در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران از ساعت ۹ الی ۱۶ برگزار خواهد شد.
در این راستا ستاد برگزاری قصد دارد با رویکردی متفاوت خدمات ویژه ای را جهت هرچه بهتر معرفی کردن شرکت کنندگان در این نمایشگاه ارائه نماید.
با این امید که برگزاری این رویداد بزرگ با مشارکت کلیه دست اندرکاران این صنعت، گامی رو به جلو در راستای اعتلا و انعکاس هر چه بیشتر توانمندیهای این صنعت در ایران و جهان باشد.

منبع: 
تاسیسات نیوز
برچسب ها: 

صرفه جویی انرژی با بهینه سازی سوخت

پنجشنبه, ۲۱ آبان, ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۵
به گزارش تاسیسات آنلاین به نقل از سازمان بهینه سازی مصرف انرژی، استفاده از اتومبیل شخصی ممکن است نسبت به استفاده از مترو یا اتوبوس راحت تر به نظر برسد، اما واقعیت این است که شهرها بطور فزاینده ای با وسایل نقلیه اشباع شده اند و پیامدهای این امر فراتر از ترافیکهای بوجود آمده است: مصرف انرژی، سروصدای بالا و مشکلات پارک کردن خودروها.

 

آیا شما با اتومبیل به همه جا می روید؟ یا اینکه متعهد به استفاده از وسیله حمل و نقل کارآمدتری می باشید؟ اگر پاسخ شما به سوال دوم مثبت است، عالی است! اما اگر هنوز به حمل و نقل سبز نپیوسته اید، احتمالا اکنون زمان آن است. شما می توانید!

 

یک راه حل خوب برای رفتن به اطراف و اکناف با استفاده از یک روش پایدارتر، انتخاب یک اتومبیل هیبریدی است. 
اتومبیل ها در پارکینگ!

 

استفاده از اتومبیل شخصی ممکن است نسبت به استفاده از مترو یا اتوبوس راحت تر به نظر برسد، اما واقعیت این است که شهرها بطور فزاینده ای با وسایل نقلیه اشباع شده اند و پیامدهای این امر فراتر از ترافیکهای بوجود آمده است: مصرف انرژی، سروصدای بالا و مشکلات پارک کردن خودروها.

 

اما اگر هنوز تصور انجام این کار برای شما مشکل است، هرگاه که استطاعت دارید، برروی یک وسیله نقلیه پایدارتر سرمایه گذاری نمائید.

 

هر روز گزینه های بیشتر و بیشتری درحال ظهور هستند: خودروهای هیبریدی، خودروهای برقی، خودروهائی که از سوخت زیستی و یا آنها که از گاز طبیعی استفاده می کنند.

 

مقصود این نیست که شما خودرو و یا موتورسیکلت خود را در تمام عمر در پارکینگ خود پارک نموده و به کل فراموشش کنید، بلکه نیت این است که در هر جا که امکانش وجود دارد از استفاده آن خودداری نمائید تا به سلامت زمین کمک کنید.

 

به یک طرفدار حمل و نقل عمومی تبدیل شوید

چرا؟ این نوع حمل و نقل برای سفرهای کوتاه ایده آل است، به این ترتیب تقریبا همیشه از ترافیک و مسدود شدن خیابان ها جلوگیری می شود، این عمل، یک کار اقتصادی است و شما می توانید با گشتن، گشتن و گشتن بدنبال مکانی برای پارک خودروی شخصی خود خداحافظی کنید. ضمن اینکه شما به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای که عامل اصلی گرم شدن کره زمین بوده و مشکلات زیادی ایجاد می کنند، نیز کمک خواهید نمود. 

 

 

دوچرخه های خود را بیرون بیاورید

دوچرخه ها بغیر از کمک به کاهش مصرف انرژی وآلودگی محیط زیست، ما را تندرست و سالم نگه می دارند!

اگر دوچرخه ندارید، از مزیت سیستمهای کرایه دوچرخه عمومی که توسط شهرداری ها در بسیاری از شهرها به اجرا در آمده است، استفاده نمائید. بیایید به لذت دوران کودکی برگردیم، بیایید دوچرخه سواری کنیم.

آیا می دانستید ...؟

کشور اسپانیا چهارمین کشور در جهان است که تعداد اتومبیلهای بیشتری به ازای هریک از ساکنین خود دارد. 

منبع: 
تاسیسات نیوز
برچسب ها: 

نخستین بخاری گازسوز ترموالکتریکی

پنجشنبه, ۲۱ آبان, ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۵
به گزارش تاسیسات آنلاین به نقل از خانه خبر شرکت ایران گرما، این شرکت نخستین بخاری گازسوز ترموالکتریکی را درآستانه فصل سرد تولید کرد.

مدیرعامل شرکت ایران گرما بر لزوم کاهش مصرف انرژی در بخاری‌های گازسوز تاکید کرد و گفت: پس از چند سال فعالیت، تحقیق و توسعه، نخستین بخاری گازسوز ترموالکتریکی جهان در کشور تولید شد.

 

 

علیرضا ناصری با بیان اینکه این بخاری گازسوز با قابلیت انتقال انرژی گرمایشی از سه طریق همرفتی، تابشی و جابه‌جایی اجباری در کشور طراحی شده است، افزود: بخاری‌های گازسوز ترموالکتریکی، انرژی گرمایشی را با مصرف گاز به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند.

 

 

وی با بیان اینکه با استفاده از الکتریسیته تولید شده می‌توان راندمان مصرف انرژی این نوع بخاری‌ها را افزایش داد، گفت: تولید بخاری‌های گازسوز با فناوری‌های نوین و راندمان بالا می‌تواند معادل تولید گاز ۲ فاز پارس‌جنوبی صرفه‌جویی انرژی برای کشور داشته باشد.

 

 

ناصری با اشاره به تبیین تفاهم‌نامه‌ای بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت نفت، گفت: براساس این تفاهم‌نامه مقرر شده بود تا ۲۰ میلیون دستگاه بخاری با راندمان بالا و تکنولوژی جدید جایگزین بخاری‌های ناکارآمد فعلی شوند تا شاهد افزایش صرفه‌جویی انرژی در بخاری‌های گازسوز کشور باشیم.

 

 

وی از تشکیل کمیته راهبردی ارتقای رده انرژی بخاری‌های گازسوز در وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد و گفت: این کمیته با حضور چند شرکت پیشرو در تولید بخاری و شیر کنترل گاز، کارشناسان سازمان ملی استاندارد، کارشناسان وزارت صنعت و سازمان بهینه‌سازی مصرف انرژی تشکیل شده است.

 

 

ناصری تصریح کرد: در راستای سیاست‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت و به منظور کمک به طرح‌های توجیه‌پذیر درخصوص بهینه‌سازی مصرف سوخت قرار است تا تسهیلات یارانه صنعت و همچنین بازپرداخت از محل تبصره بند «ق» که بخش صرفه‌جویی‌های مصرف انرژی است به تولیدکنندگان داخلی اختصاص یابد.

منبع: 
تاسیسات نیوز
برچسب ها: 

اجاق خورشیدی حتی در هوای ابری

پنجشنبه, ۲۱ آبان, ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۰
این سیستم توسط یک شرکت با نام gosonساخته شده ایت

به گزارش تاسیسات آنلاین به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد ،یک شرکت در یک اقدام خلاقانه نوعی اجاق خورشیدی به نام GoSun Grill را تولید کرده است.
 

این اجاق خورشیدی می‌تواند انرژی خورشید را توسط باتری‌های تعبیه‌شده در آن ذخیره کند و در یک محفظه هوای فشرده، دما را تا ۳۰۰ الی ۴۰۰ درجه فارنهایت (حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ درجه سانتیگراد) بالا برد.
 

طراحی زیبا و وزن کم از دیگر ویژگی‌های این اجاق است؛ به‌طوری‌که فقط ۲۰ پوند (حدود ۹ کیلوگرم) وزن دارد.
مواد مورد استفاده در باتری این اجاق به‌گونه‌ای است که دما را به سرعت بالا می‌برد، اما سرد شدن آن به آهستگی صورت می‌پذیرد تا زمان کافی (تا ۲ ساعت) برای طبخ غذا به شما بدهد.
این اجاق زمانیکه وارد بازار شود قیمتی معادل ۳۴۹ دلار به‌علاوه ۱۰۰ دلار برای باتری دارد.

منبع: 
تاسیسات نیوز

چالش های تهویه در ازدحام

پنجشنبه, ۲۱ آبان, ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۰
به گزارش تاسیسات آنلاین به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد ، حوادث تراژیکی مانند حادثه منا در عربستان سعودی که صدها کشته بر جای گذاشت، شاید آنطور که ما تصور می‌کنیم رخ ندهند.

کشته بر جای گذاشت، شاید آنطور که ما تصور می‌کنیم رخ ندهند.

معمولا تصور می‌شود حوادث ناشی از ازدحام بیش از حدجمعیت با وحشت و فرار رقم می‌خورد؛ اما استفن ریچر، استاد روان‌شناسی اجتماعی دانشگاه سنت اندروز اسکاتلند، می‌گوید که این تصور چندان به واقعیت نزدیک نیست.

ریچر در مصاحبه‌ای با روزنامه لس‌آنجلس تایمز گفت که «تصور عمومی در زمینه روان‌شناسی جمعیت کاملا اشتباه است.»

«تلاش دیوانه‌وار برای پیدا کردن راه خروج عامل بروز فاجعه نیست، بلکه ماجرا خیلی ساده‌تر اتفاق می‌افتد. تنها کافی است که چند نفر در بین جمعیت تعادل خود را از دست داده و زمین بخورند. در این صورت جمعیت پشت سر آنها که از وقوع چنین اتفاقی بی‌خبرند، همچنان فشار می‌آورند و له شدن‌ها از اینجا آغاز می‌شود».

این ازدحام‌شناس می‌گوید اغلب به وحشت کردن و له شدن در هنگام فرار اشاره می‌شود «اما له شدن در حین فرار به این معنی است که جمعیت در حال دویدن بوده و هرج و مرج ایجاد شده است، اما در فاجعه‌های این چنینی مساله اینجا است که افراد اصلا نمی‌توانند تکان بخورند، چه برسد به اینکه بدوند». وی معتقد است:

«در چنین حادثه‌هایی معمولا نصف مرگ‌ها به‌دلیل خفگی اتفاق می‌افتد چون مردم آنقدر به هم فشار می‌آورند که عده‌ای نمی‌توانند به اندازه کافی تکان بخورند تا نفس بکشند». پس چه زمانی یک جمعیت با تراکم بالا به ازدحام خطرناک تبدیل می‌شود؟ پاسخ این سوال معمولا چهار نفر در هر متر مربع است. در چنین ازدحامی معمولا فاصله بین انسان‌ها آنقدر کم می‌شود که شروع به هل دادن یکدیگر می‌کنند که این موج‌های هل دادن به سرعت می‌تواند خطرناک شود. شرح واقعه از زبان یکی از شاهدان عینی ماجرا نیز این نظریه را تایید می‌کند. عبدالله لطفی، یکی از بازماندگان این تراژدی به آسوشیتدپرس گفت که «من دیدم که یک نفر روی شخصی که روی ویلچر بود افتاد و پس از آن چند نفر دیگر هم روی آنها افتادند. فشار‌ها مثل موج بود و همه عقب و جلو می‌رفتیم».

هر سال ۲ میلیون نفر برای انجام مناسک حج به مکه سفر می‌کنند، اما چنین جمعیت زیادی همیشه ظرفیت وقوع حادثه‌هایی را نیز داشته است. یکی از مرگبار‌ترین اتفاقات در سال ۱۹۹۰ رخ داد. زمانی که مشکلات تهویه هوا در یک تونل جان بیش از ۱۴۰۰ نفر را گرفت.همراه شدن با جمعیت‌های فشرده همواره خطرناک است؛ اما حس همکاری و یگانگی میان جمعیت می‌تواند به کم شدن مشکلات ناشی از ازدحام کمک شایانی کند. ریچر در این زمینه معتقد است که «روان‌شناسی جمعیت می‌تواند به بهبود اوضاع کمک کند و مردم را به همکاری بیشتر و کمک به یکدیگر در چنین مواقعی وادارد. تنها خطر ممکن این است که در چنین ازدحام‌هایی حس امنیت کاذب به جمعیت دست دهد».

در همین زمینه روزنامه واشنگتن پست نیز طی تحلیلی می‌نویسد که حوادث مرگبار حاصل از ازدحام جمعیت از جشن‌های موسیقی، تظاهرات، مراسم دینی تا مسابقات ورزشی سابقه زیادی دارد. برای نمونه در سال ۱۹۸۹ در یک مسابقه فوتبال در استادیوم هیلزبورو شهر شفیلد بریتانیا ازدحام جمعیت منجر به مرگ نزدیک به ۱۰۰ نفر شد. در سال ۲۰۰۵ شایعه وقوع انفجار تروریستی میان جمعیت در پل رود دجله در شهر بغداد منجر به تشویش مردم و کشته شدن ۹۶۰ نفر شد. در سال ۲۰۱۰ نیز در آخرین روز از فستیوالی در کامبوج، به‌دلیل ازدحام جمعیت روی یک پل که ساعت‌ها به طول انجامیده است، دستکم ۳۴۵ نفر بر اثر خفگی و لگدکوب شدن کشته شدند و ۳۲۹ نفر نیز آسیب دیدند.

به نوشته این روزنامه، سوانح له شدن زیر دست و پای کسانی که در ازدحام‌های معمولی دچار تشویش شده و فرار می‌کنند می‌تواند منجر به کشته شدن چندین نفر شود؛ اما مشکل اصلی در مورد ازدحام‌های بزرگ کمبود جا برای تکان خوردن است که نمی‌توان حاضران در این ازدحام‌ها را به‌خاطر رفتارشان مقصر دانست. کیت استیل کار‌شناس تحلیل ریسک و ایمنی ازدحام می‌گوید بهتر است نام ازدحام انسانی را «له شدن جمعی» بگذاریم. به‌گفته وی، آنچه که در حوادث نوع انسانی اتفاق می‌افتد حرکت دو موج به سوی همدیگر و تلاقی آن در محلی محدود است که این حادثه به‌خاطر وحشت مردم در ازدحام و فرار آنها نیست.

منبع: 
تاسیسات نیوز
برچسب ها: 

گذری بر تاکیدات مبحث ۱۷ مقررات ملی ساختمان

يكشنبه, ۱۷ آبان, ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۵
از نقطه نظر بهداشت ساختمان نیز به نظر نمیرسد بتوان موتورخانه مرکزی را در این بحث جا داد . چرا که الزامات زیست محیطی در فضای موتورخانه به ندرت رعایت میشود که از آن جمله مشاهده نشت گازوییل یا گاز و آب را می توان پس مدتی در اکثر موتورخانه ها ذکر کرد .

مبحث ۱۷ مقررات ملی ساختمان استفاده از پکیج شوفاژ دیواری را برای واحدهای کوچک با رعایت تامین هوای تازه توصیه می کند. از نقطه نظر بهداشت ساختمان نیز به نظر نمیرسد بتوان موتورخانه مرکزی را در این بحث جا داد . چرا که الزامات زیست محیطی در فضای موتورخانه به ندرت رعایت میشود که از ان جمله مشاهده نشت گازوییل یا گاز و آب را می توان پس مدتی در اکثر موتورخانه ها ذکر کرد . لوازم گازسوز را به دو دسته برون سوز و درون سوز تقسیم بندی می کنند . پکیج برون سوز به دستگاه گازسوزی گفته میشود که هوای لازم برای احتراق را از محیط بیرون از ساختمان تامین میکند و یک پکیج درون سوز دستگاه گازسوزی است که هوای لازم برای احتراق را از محیط داخل ساختمان تامین می کند . یک پکیج برون سوز دارای محفظه احتراقی بسته است و پس از ایجاد احتراق در محفظه ، گازهای حاصل از احتراق در آن بر خلاف یک بخاری بواسطه یک فن دمنده، با توانی معادل ۳۵ تا ۵۵ وات ( بسته به توان حرارتی پکیج گازسوز) به فضای بیرون منتقل میشود. در اثر این دمش و نیز اختلاف فشار هوای موجود ، هوای تازه و مورد نیاز برای احتراق می تواند با استفاده از یک دودکش دوجداره به داخل محفظه احتراق هدایت شود . این امر نیاز به در نظرگرفتن فضایی از ساختمان برای داکت و نیز استفاده از دودکش مشترک را برطرف نموده و ضمن صرفه جویی در فضای اختصاصی راهی ایمن در انتقال مستقیم گازهای حاصل از احتراق به بیرون می باشد . امکان تهویه هوا در ساختمان با امکان انتقال گاز حاصل از احتراق به بیرون دو مورد متفاوتند . در ساختمانهای جدید امکان تامین هوا از بیرون و تهویه با توجه به رعایت مبحث ۱۹ ساختمان به دشواری میسر است که این امر به خودی خود مشکلات عدیده ناشی از آن را پدید خواهد آورد . لیکن میتوان هوای لازم برای احتراق وسیله گاز سوزی همچون پکیج را به دو روش استفاده از دودکش دوجداره و یا دو دودکش مجزا برای آن تامین نمود . پکیج خود یک موتورخانه هوشمند است اما در ابعادی بسیار کوچک تر و امکاناتی بسیار پیشرفته تر . امکان کنترل دمای اتاق ، امکان قرائت دمای محیط بیرون ، قابلیت برنامه ریزی روزانه دمایی و کارکرد توسط مصرف کننده بدون نیاز به کسب تخصص ، کارکرد کاملا هوشمند و تامین آب گرم بهداشتی آنی و همزمان با درخواست مصرف کننده از جمله حداقل قابلیتهای یک پکیج است . علاوه بر آن پکیج حداقل دارای هشت سیستم ایمنی خودکار شامل ایمنی کنترل خروج صحیح دود ، ایمنی شناخت کمترین نشتی در مدار هیدرولیک، ایمنی حفاظت مدار الکترونیکی ، ایمنی کنترل کارکرد صحیح فن ،ایمنی ایجاد جرقه ، ایمنی تشکیل شعله ، کنترل دقیق دمای رفت و برگشت مدار گرمایشی ، کنترل ایمن در برابر افزایش ناگهانی و کاهش ناگهانی دما و... می باشد که بدون نیاز به افزودن هر گونه قطعه ایمن جانبی، در داخل پکیج و از قبل توسط کارخانه سازنده تعبیه شده است . از نقطه نظر بهداشت ساختمان نیز به نظر نمیرسد بتوان موتورخانه مرکزی را در این بحث جا داد . چرا که الزامات زیست محیطی در فضای موتورخانه به ندرت رعایت میشود که از آن جمله مشاهده نشت گازوییل یا گاز و آب را می توان پس مدتی در اکثر موتورخانه ها ذکر کرد . با اشاره به توضیحات مختصر فنی فوق لازم است ضمن دوری جستن از مقاومت در برابر تکنولوژی های جدید که به آسایش و رفاه واقعی مردم می اندیشند تلاش کنیم تا با به روزرسانی دانش فنی و نیز مقررات ملی راه بهره گیری از تکنولوژی را برای رفاه ، آسایش و بهداشت هموار کنیم .

منبع: 
شاسا

وضعیت تاسیسات ساختمانها پس از زلزله + عکس

يكشنبه, ۱۷ آبان, ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۵
مقامات رسمی نیوزیلندی از وقوع زلزله‌ای قوی با قدرت ۶.۳ دهم ریشتر در نیوزیلند و کشته شدن بیش از ۱۰۰ نفر خبر دادند که در تصاویر منتشر شده از ...

 زلزله‌ای قوی با قدرت ۶.۳ دهم ریشتر نیوزیلند را لرزاند و بیش از ۱۰۰ نفر را به کام مرگ کشاند. بر اساس این گزارش، مقامات اعلام کردند که‌ با وقوع این زلزله ساختمانهای این شهر تخریب شده و خیابانها مسدود شدند و تلفات زیادی بوجود آمده است.

این زلزله پس از ۱۵ دقیقه بدنبال پس لرزه‌هایی به قدرت ۵.۶ در مقیاس ریشتر بوقوع پیوست. سازمان زمین‌شناسی آمریکا قدرت پس لرزه‌های این زلزله را ۵.۵ ریشتر به ثبت رسانده‌اند. با توجه به شدت زمین لرزه انتظار می‌رود شمار تلفات افزایش یابد.

نکته جالب توجه در تصاویر ساختمانهای تخریب شده بر اثر زلزله، وضعیت تاسیسات تهویه مطبوع می باشد که بر شدت تخریب و ویرانی سازه ها افزوده است.

منبع: 
شاسا

اجبار نصب موتورخانه مرکزی در ساختمان‌ها + عکس

شنبه, ۱۶ آبان, ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۵
عضو کمیته تخصصی تاسیسات سازمان نظام مهندسی ساختمان استان زنجان گفت: به منظور تامین ایمنی و آسایش مردم، نصب و استفاده از سیستم موتورخانه مرکزی در ساختمان‌های بیش از ۱۰ واحد اجباری است.

علی غضنفری با اشاره به این‌که ساختمان‌های بیش از ۱۰ واحد، جزو ساختمان‌های عمومی تلقی می شوند و استفاده از پکیج و بخاری در این ساختمان‌ها ممنوع است، اظهار کرد: در صورتی می توان از پکیج و بخاری در واحدهای ساختمانی استفاده کرد که امکان تهویه هوا در این ساختمان ها وجود داشته باشد. وی تصریح کرد: با اجباری شدن استفاده از پنجره های دو جداره در ساختمان، امکان تامین و تهویه هوا برای بخاری و پکیج وجود ندارد. به همین منظور در ساختمان‌های بیش از ۱۰ واحد، استفاده از سیستم موتورخانه مرکزی اجباری شده است.

این کارشناس ساختمان، کاهش میزان لوله کشی در ساختمان، تجمیع دودکش‌های ساختمان و رعایت موارد ایمنی و بهداشت را از مزایای سیستم موتورخانه مرکزی عنوان کرد و گفت: در سیستم موتورخانه مرکزی، امکان تنظیم دمای ساختمان به صورت هوشمند وجود دارد و سیستم موتورخانه با در نظر گرفتن دمای محیط، دمای ساختمان را تنظیم می کند.

غضنفری افزود: با وجود این‌که تعبیه سیستم موتورخانه مرکزی در ساختمان‌های بیش از ۱۰ واحد اجباری است، اما شاهد هستیم که برخی مالکین ساختمان‌ها به خاطر تفکیک کنتور واحدهای ساختمانی، تمایلی به استفاده از سیستم موتورخانه مرکزی ندارند. وی با اشاره به این‌که تامین آسایش و بهداشت از ملزومات ساخت ساختمان است، خاطر نشان کرد: استفاده از سیستم موتورخانه مرکزی، ایمنی و بهداشت ساختمان‌ها را افزایش خواهد داد.

منبع: 
شبکه اطلاع رسانی ساختمان ایران

ساخت آبگرمکنی با قابلیت تعقیب نور خورشید

شنبه, ۱۶ آبان, ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۵
‌ آبگرمکن خورشیدی با قابلیت تعقیب نور خورشید توسط مخترع کرمانی ساخته شد.

مخترع کرمانی پس از شش سال تلاش، موفق به اختراع آبگرمکن خورشیدی با قابلیت نور خورشید در ساعات مختلف روز شد. این مبتکر اظهار داشت: ‌استفاده از آبگرمکنهای خورشیدی یکی از راههای صرفه جویی در انر‍ژی و استفاده بهینه از انر‍ژی پاک است.

محمد مومنایی اضافه کرد:‌ با اختراع صفحه تعقیب خورشید بیشترین بهره از نور خورشید در طول روز به عمل می آید و در واقع این دستگاه می تواند از حداکثر انر‍ژی استفاده کند. وی ادامه داد: صفحه متمرکز کننده نور خورشید در طول روز همراه با جهت تابش به صورت خودکار جابجا می شود و آب تا نقطه جوش نیز افزایش دما می یابد.

این مخترع گفت: در آبگرمکنهای معمولی خورشیدی نور به صفحات ثابت می تابد و همین مسئله موجب می شود استفاده کمتری از انر‍ژی خورشیدی انجام شود. وی ادامه داد: در صورت ساخت عمده این دستگاه قیمت هر آبگرمکن ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود که در مقایسه با آبگرمکنهای موجود در بازار و عدم مصرف انرژی فسیلی و گازی مقرون به صرفه است.

منبع: 
شبکه اطلاع رسانی ساختمان ایران

صفحه‌ها